Trvalá inštalácia / Park umenia
Divadlo Pôtoň, Bátovce

Čím je pre nás solidarita v dobe ohrozenia? Ilona Németh odpovedá parafrázou známeho výroku nemeckého duchovného Martina Niemöllera. Jeho výpoveď o ničivých dôsledkoch ľahostajnosti, ktorá sa nakoniec obracia proti tím, ktorí nečinne prizerali bezpráviu, vznikla v reakcii na udalosti predchádzajúcim druhej svetovej vojne v nacistickom Nemecku. Ilona Németh tento viac než polstoročia starý apel prispôsobuje súčasnému prostrediu a aktualizuje ho tak, aby pomenovala aktuálnu atmosféru spoločenskej rezignácie.

Ilona Németh k tomu dodáva: „V deväťdesiatych rokoch sme o Strednej Európe tvrdili, že je otvorená a kultúrne a národnostne rozmanitá. Teraz v dobe krízy sa uzatvárame do seba a snažíme sa byť tak sebeckými, ako len môžeme. V krajinách Vyšehradskej štvorky silne populistická a autokratická politika. Politici tvrdia, že chránia “európske hodnoty”, ale o akých hodnotách tu vlastne hovoríme? O kresťanských hodnotách? O solidarite?”.

Ilona Németh (*1963) vedie ateliér IN na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jej tvorba zahŕňa širokú škálu médií od sochy a inštalácie až po video. Mala viaceré samostatné výstavy na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku, Rakúsku, Rumunsku, Taliansku atd.

 

 

Podobné príspevky
Čítať viac...

Juraj Poliak: Neprítomnosť zázraku nás vyčerpáva

Dielo Juraja Poliaka bolo súčasťou medzinárodnej scénografickej výstavy Pražské Qudriennale 2019. Dnes už máte k nemu bližšie. Dominuje novému Parku umenia v Bátovciach.
Čítať viac...

06.12.2023 / Divadlo Dogma: Záväzný výstup

Pitoreskná scénická koláž jedného herca a jeho tieňa. Zmes bezpríznakových slov, falošných emócií a hry, ktorá nikam nevedie. Zmysel sa stráca v bezvýznamnosti, motívy konania su nejasné. Diskotéka ega a patologických prejavov na vynútených doskách, ktoré znamenajú tazkvaný svet. Divadlo ako projekt plný zvratov, pochybností a blabotania.