Divadlo Pôtoň je s inscenáciou Krajina nepokosených lúk zaradené do hlavného programu festivalu Nová dráma / New drama 2014.

Festival Nová dráma / New Drama 2014 prezentuje najlepšie inscenácie súčasnej drámy, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v uplynulom kalendárnom roku. Desiaty ročník festivalu sa uskutoční v dňoch 12. – 17. mája v Bratislave. Organizujú ho Divadelný ústav Bratislava a Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava.

Festival Nová dráma / New Drama 2014 je súťažnou prehliadkou. Inscenácie sa budú uchádzať o tri festivalové ceny. O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu novej drámy, Grand Prix Nová dráma, hlasuje medzinárodná porota. Účastníci kritického seminára rozhodnú o tom, ktorá z nich získa Cenu študentskej poroty. Diváci môžu po každom predstavení hlasovať za svoju najobľúbenejšiu inscenáciu. Ich voľba rozhodne o tom, ktorá inscenácia dostane divácku cenu – Cenu bratislavského diváka.

Okrem súťažnej prehliadky inscenácií je súčasťou festivalového týždňa aj sprievodný program. Tvoria ho scénické čítanie, výstavy, diskusie, workshopy a medzinárodná konferencia Nová dramaturgia – nový dramaturg. Pozvanie na festival prijali viaceré zvučné mená svetovej teatrologickej a divadelnej scény (Patrice Pavis, Stefanie Carp, John Elsom, Tomasz Kubikowski, Ákos Németh…). Diváci sa môžu tešiť aj na zahraničnú produkciu. Tá bude tento rok zastúpená maďarským divadlom v programovej sekcii Focus Maďarsko.

Prehľad 9 súťažných inscenácií desiateho ročníka festivalu Nová dráma / New Drama:

  • David Drábek: AKVABELY, Slovenské komorné divadlo, Martin, réžia: Rastislav Ballek
  • Eugen Gindl: KARPATSKÝ THRILLER, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava, réžia: Roman Polák
  • Justine del Corte: KOMÉTA, Divadlo ASTORKA Korzo ´90, Bratislava, réžia: Juraj Nvota
  • Mikuláš Hoblina Šahanský: KRAJINA NEPOKOSENÝCH LÚK, Divadlo Pôtoň – Centrum umenia a kreativity, Bátovce, réžia: Iveta Ditte Jurčová
  • Iveta Horváthová: NOSTALGIA, Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica, réžia: Marián Pecko
  • Elfriede Jelinek: RECHNITZ – ANJEL SKAZY, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava, réžia: David Jařab
  • Michaela Zakuťanská: SINGLE RADICALS, Prešovské národné divadlo, Prešov, réžia: Júlia Rázusová
  • Karol Horák: SVEDECTVO KRVI, Štátne divadlo Košice, réžia: Agnieszka Olsten
  • Ľubo Burgr, Dušan Vicen: VNÚTRO VNÚTRA, Divadlo SkRAT, Bratislava, réžia: Ľubo Burgr, Dušan Vicen.

Najbližšie reprízy inscenácie Krajina nepokosených lúk sa uskutočnia v Divadle Pôtoň, Bátovce 21. februára a 15. marca 2014.

 

 

Podobné príspevky
Čítať viac...

Divadlo Pôtoň medzi Bátovcami a Bratislavou

Divadlo Pôtoň pripravuje v júni tri umelecké rezidenčné pobyty, šieste vydanie prezentačného formátu PechaKucha Night a dve kolektívne výstavy. V bratislavskom Štúdiu 12 sa uskutočnia reprízy koprodukčného projektu Americký cisár.
Čítať viac...

Buďte v divadle ako doma!

Prineste predmet a svoj príbeh - zapojte sa do jedinečného projektu pri príležitosti Noci divadiel 2015.
Čítať viac...

In memoriam: Human (online application )

In memoriam: Human is series of international online workshops and trainings dedicated for young artists from 4 countries: Slovakia, Jordan, France and Palestine. It is initiated and coordinated by Poton Theatre and it will happen in 4 weekend days in September and October 2020. Projects brings together 30 young amateur and professional artists aged 18 to 30 years.
Čítať viac...

Divadlo Pôtoň bez divadelných prázdnin

Divadlo Pôtoň je aj tohto roku divadlom bez divadelných prázdnin. Aktivity mladého kreatívneho priestoru v bývalom kultúrnom dome v Bátovciach plynule prechádzajú počas dvanástich mesiacov po celý rok. Deväť rezidenčných pobytov dáva možnosti nielen divadelným tvorcom a študentom divadelných škôl VŠMU a DAMU, ale aj tvorcom vizuálneho umenia. Ďalej je to ponuka Letného kina pod hviezdami a na koniec augusta je avizovaný koncert s názvom Fero Király hrá Philipa Glassa.
Čítať viac...

Rezidenčný program pre rok 2017

Divadlo Pôtoň ponúka slovenským umelcom pracovný a tvorivý priestor na slovenskom vidieku. Umelci sa môžu uchádzať o 20 rezidenčných pobytov, ktoré divadlo vyblokovalo pre rok 2017. Prihlášky je potrebné odoslať do 15. septembra 2016.
Čítať viac...

Open Call: Resurrection of Miracle

Divadlo Pôtoň vyhlasuje otvorenú výzvu pre performerov, videoartistov a kostýmových výtvarníkov k pripravovanej koprodukčnej nórsko-slovenskej inscenácii. Dedlajn pre zasielanie prihlášok je 15. júla 2021.