Na prelome novembra a decembra 2021 realizujeme posledné dve podujatia Psoty na Slovensku v tomto roku pre študentov nitrianskej univerzity.

Psota na Slovensku je zážitkové vzdelávacie podujatie, ktoré Divadlo Pôtoň organizuje od roku 2013. Dodnes sa ho zúčastnilo už viac ako 1600 študentov a pedagógov stredných a vysokých škôl. Už od roku 2019 je nosnou témou podujatí migrácia. Súčasťou programu sú odborné prednášky, diskusie, živé knižnice, workshopy a koprodukčná inscenácia Americký cisár Divadla Pôtoň a Štúdia 12.

Cieľom podujatí je rozvíjať v mladých ľuďoch kritické myslenie smerom k súčasným spoločenským témam a budovať v nich empatiu voči znevýhodneným skupinám – cudzincom žijúcim na Slovensku. V reakcii na aktuálnu pandemickú situáciu realizujeme podujatia online, v rámci dištančnej výučby študentov.

Účastníkmi posledných dvoch podujatí v tomto roku budú študenti Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr, študenti Ústavu literárnej a umeleckej komunikácie a študenti Katedry kulturológie z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Medzi pozvanými hosťami nebudú chýbať odborníčky na migráciu Elena Gallová Kriglerová, Alena Holka Chudžíková z Centra pre výskum etnicity a kultúry a Michaela Pobudová z občianskeho združenia Mareena. Moderovať diskusiu s nimi bude riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

Ďalšími hosťami podujatia budú teatrologičky Martina Mašlárová (MLOKi – mladí o kultúre inak) a Elena Knopová (Ústav divadelnej a filmovej vedy pri SAV). Lektormi kreatívnych workshopov budú mladé spisovateľky Katarína Vargová a Soňa Uriková. Svoj osobný príbeh utečenky z Iraku a cudzinky žijúcej na Slovensku študentom vyrozpráva Mirna Khaleel.

Projekt Psota na Slovensku je podporený z programu Active citizens fund financovaného z finančného mechanizmu EHP 2014 -2021. Správcom programu je Nadácia otvorenej spoločnosti.

Podujatie je súčasťou projektu Centrum umenia a kreativity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partneri projektu Psota na Slovensku: Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Mareena, Amnesty international Slovakia, Mloki – mladí o kultúre inak, časopis KOD – konkrétne o divadle, Medziriadky.

Michal Ditte, ditte(at)poton.sk, 0908 359 788

V Bátovciach, 20.11.2021

Podobné príspevky
Čítať viac...

Do Bátoviec príde Slovenské národné divadlo

Divadlo Pôtoň bude 28. mája 2016 vo svojich priestoroch v Bátovciach hostiť inscenáciu Slovo Válkovo z produkcie Slovenského národného divadla. V hlavných úlohách sa predstavia Emil Horváth a František Kovár.
Čítať viac...

Otvárame rok 2017

Aktuálny rok 2017 sa v Divadlo Pôtoň začne prvým rezidenčným pobytom mladej spisovateľky Kataríny Vargovej a jej workshopom kreatívneho písania, pre mladých manažérov kultúry je určený workshop Impulz, ktorý ponúkne návod, ako postupovať pri tvorbe umeleckého projektu. Na záver mesiaca uvádza tento mladý kreatívny priestor v bývalom kultúrnom dome v Bátovciach aj filmové projekcie – animovaný film Až na severný pól a americkú drámu James White.
Čítať viac...

V marci premiéra a Natálka zo SND

Marec bude v Divadle Pôtoň mimoriadne plným obdobím s bohatým programom, celkovo ide o 15 podujatí a 20 sprievodných akcií s aktívnou účasťou 28 umelcov. Naplánovaná je prvá premiéra v roku - VOJENSKÉ MENO RAMA ukrajinského režiséra Sasha Bramu a jej hosťovania po slovenských mestách. Naopak z Bratislavy do Bátoviec vycestuje kontroverzná inscenácia Natálka. Ďalej to budú reprízy, prednášky, workshopy, vzdelávacie projekty, rezidencie a filmy.
Čítať viac...

V Bátovciach povedia “NIE” neofašizmu

Začiatok roku 2015 predstavuje pre Divadlo Pôtoň a partnerskú organizáciu Animus Apertus odštartovanie celoročného projektu s názvom Psota na Slovensku, ktorého zámerom je prispieť k znižovaniu diskriminačného a rasistického správania sa stredoškolskej mládeže. Už 28. a 29. januára prídu študenti spolu s pedagógmi prežiť atraktívny program Psoty na Slovensku. Ďalšie dve školy absolvujú celodenné podujatie hneď 3. a 5. februára.
Čítať viac...

Premiéra MIRACLES!

Divadlo Pôtoň oslovilo na spoluprácu tri divadelné zoskupenia, ktorých výrazný autorský rukopis roky spoluvytvára to najlepšie na domácej nezávislej scéne. Debris company, Med & Prach, Sláva Daubnerová a Divadlo Pôtoň vytvorili multižánrové dielo s témou zázrak. Miracles sa uskutoční v netradičných priestoroch bývalého kráľovského mesta Bátovce, diváci tak budú netradične putovať za súčasným umením viac než tri kilometre. Premiéra je naplánovaná na 7. mája 2017.
Čítať viac...

Divadlo Pôtoň na Novej dráme

Inscenácia Krajina nepokosených lúk Divadla Pôtoň bola zaradená medzi 9 súťažných inscenácií festivalu Nová dráma / New drama 2014, ktorý sa uskutoční 12. - 17. mája 2014 v Bratislave.