Divadlo Pôtoň v spolupráci s partnerskými organizáciami z Nórska, Lichtenštajnska a Islandu pripravuje 1. – 4. júla 2023 unikátny umelecký projekt Into the Miracles, ktorý bude prebiehať na sedemdesiat kilometrov dlhej trase medzi Dudincami a Bátovcami za účasti viac než šesťdesiat umelcov zo šiestich krajín.

Pripravovaný umelecký projekt Into the Miracles je zameraný na rozvoj publika, podporu tvorby a prezentáciu súčasného umenia, budovanie partnerstiev na lokálnej, národnej aj medzinárodnej úrovni. Cieľom organizátora a partnerov je prostredníctvom projektu propagovať hodnoty ako tvorivosť, umelecká sloboda a regionálna, medzinárodná a medzikultúrna spolupráca. Projekt má zároveň ambíciu prostredníctvom umenia upozorňovať na súčasné pálčivé spoločenské či environmentálne témy.

Na trase bude umiestnených a uvedených viac než tridsaťpäť diel slovenských, českých, nórskych, lichtenštajnských a islandských umelcov. Návštevníci podujatia sa na sedemdesiat kilometrovej púti budú môcť stretnúť s dielami súčasného performatívneho, hudobného a vizuálneho umenia, ale aj zvukového dizajnu a literatúry. Všetky diela vznikajú priamo pre festival a pôjde o ich prvé uvedenie. Into the Miracles bude jedinečným podujatím, ktorého koncept nemá v Európe ekvivalent.

„Into to the Miracles je putovaním za zdrojmi vnútornej sily. V turbulentom období, v ktorom žijeme sú dôležité naše zastavenia, spomalenia a nádychy. Môžeme kráčať a mať čas na premýšľanie. Mať čas na vnímanie krásy v tichu. Umelecké diela krehko dopĺňajú prírodu. Telesné a duchovné súznejú.  Impulzy pre premýšľanie si pútnik vytvára sám svojou otvorenosťou a vnímavosťou, umelci prostredníctvom svojich diel  jeho myslenie sprevádzajú. Blízkosť iných ľudí, rovnako putujúcich, je tiež zdrojom rovnováhy a harmónie.“, povedala programová riaditeľka festivalu Iveta Ditte Jurčová.

Trasa festivalu vedie z Dudiniec, cez Terany, Hontianske Tesáre, Šipice, Sebechleby, Starú Horu, Baďan, Beluj, Jabloňovce, Pečenice a končí v Bátovciach. Realizátori využívajú existujúce turistické trasy lokálneho významu, ktoré však medzi sebou prepájajú dočasným značením. Chodci budú prechádzať malými obcami, lúkami a lesmi na hranici regiónov Tekova a Hontu. Okrem umelcov sú do projektu zapojení lokálni operátori, aktivisti, výrobcovia gastronomických produktov, ale aj zástupcovia miestnych samospráv.

„Podujatie nadväzuje na naše menšie projekty, ktoré sme realizovali pod značkou „Miracles“ v rokoch 2017 – 2018 v Bátovciach a vo Francúzsku. Diváci v rámci nich putovali zhruba štyri kilometre a v prevažnej miere bolo prezentované performatívne umenie a súčasný tanec.“, dopĺňa dramaturg festivalu Michal Ditte predhistóriu pripravovaného festivalu.

„Prípravy aktuálneho projektu prebiehajú od roku 2019. Našim pôvodným zámerom bolo to, aby diváci vymenili pohodlné sedadlá v kultúrnych inštitúciách za prírodu, aby putovali za súčasným umením, aby boli sami so sebou a v tichu. Medzitým však prišla pandémia a potom vojna na Ukrajine. Tieto udalosti dávajú štvordňovému putovaniu krajinou úplne nové kontexty a presahy, ktoré v projektovom tíme analyzujeme a vyhodnocujeme.“

Projektovými partnermi sú Company B. Valiente (Nórsko), Kultur-Traverse (Lichtenštajnsko) a Tjarnarbíó (Island), ktorých vyslaní umelci absolvovali svoje rezidenčné umelecké pobyty vo vybraných lokalitách a pracovali na svojich nových dielach už v priebehu minulého roka. Do projektu sú zapojení aj študenti vysokých škôl s umeleckým zameraním (Technická univerzita Košice, Akadémia umení Banská Bystrica a Vysoká škola výtvarných umení Bratislava) spolu so svojimi pedagógmi. Celkovo bude na projekte participovať viac než šesťdesiat umelcov zo šiestich krajín.

Projekt Vzkriesenie zázraku: Vývoj nového modelu umeleckého festivalu na slovenskom vidieku získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 170 000 Eur prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 30 000 Eur z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je rozvoj publika, podpora tvorby a prezentácie súčasného umenia a budovanie partnerstiev na lokálnej, národnej aj medzinárodnej úrovni.

Medzinárodný festival Into the Miracles z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie o pripravovanom projekte:

https://poton.sk/into-the-miracles/

Michal Ditte, ditte(at)poton.sk, 0908 359 788
V Bátovciach, 17.2.2023

ehp+sr
Podobné príspevky
Čítať viac...

Výskum publika

Výskum bol zameraný na zmapovanie publika - jeho preferencií, potrieb a kultúrnej gramotnosti. Zber dát prebiehal v lokalite, v ktorej pôsobí Divadlo Pôtoň (Bátovce, Žemberovce, Pukanec).
Čítať viac...

Workshop pre začínajúcich manažérov kultúry

Máte záujem dozvedieť sa ako projekt v oblasti kultúry vzniká, čím treba začať, ako na ňom pracovať a ako na nič dôležité nezabudnúť? Prihláste sa na workshop Impulz 2020 a staňte sa aktívnymi členmi produkčného tímu projektov Divadla Pôtoň.
Čítať viac...

Psota na Slovensku 2021

Na prelome novembra a decembra 2021 realizujeme posledné dve podujatia Psoty na Slovensku v tomto roku pre študentov nitrianskej univerzity. Psota na Slovensku je zážitkové vzdelávacie podujatie, ktoré Divadlo Pôtoň organizuje od roku 2013. Dodnes sa ho zúčastnilo už viac ako 1600 študentov a pedagógov stredných a vysokých škôl. Už od roku 2019 je nosnou témou podujatí migrácia. Súčasťou programu sú odborné prednášky, diskusie, živé knižnice, workshopy a koprodukčná inscenácia Americký cisár Divadla Pôtoň a Štúdia 12.
Čítať viac...

Psota na Slovensku 2021

Divadlo Pôtoň pokračuje vo vzdelávacom programe pre študentov stredných a vysokých škôl. V najbližších dňoch sa uskutočnia celodenné podujatia pre tri stredné školy z Levíc a Zvolena, ale aj pre študentov vysokej školy z Banskej Bystrice.
Čítať viac...

Jedinečný koncert formácie Milo Kráľ Band

Divadlo Pôtoň bude 15. mája 2016 v priebehu jedného večera hostiť dve významné udalosti. Zoskupenie Milo Kráľ Band odohrá koncert pri príležitosti krstu novej publikácie 3xS, ktorú vydáva Divadlo Pôtoň v spolupráci s Národným osvetovým centrom.
Čítať viac...

Buďte v divadle ako doma!

Prineste predmet a svoj príbeh - zapojte sa do jedinečného projektu pri príležitosti Noci divadiel 2015.