Pohybový workshop s Jarom Viňarským
16.-18. máj 2014
Divadlo Pôtoň, Centrum umenia a kreativity, Bátovce

Workshop Telo rozpráva je súčasťou projektu Impulz 2014.

Sedemdesiat percent ľudskej komunikácie je vytváraná rečou tela. Ůčastníci workshopu budú vedení k rozpoznaniu nežiadúcich fyzických obmedzení a tiež k tomu, aby sa ich zbavili alebo aspoň pracovali na ich zredukovaní. Ide o obmedzenia v istom zmysle prirodzené, pretože ich nadobúdame počas života. Veľkú rolu tu hrajú zázemie, vzdelanie, výchova a skúsenosti.

Intenzívne budeme pracovať na zásadnom prehodnotení nášho vzťahu k telu a jeho úlohe v reálnom živote. Všetci sme schopní plne sa spojiť s vlastnými individuálnymi schopnosťami a aktívne sa zapojiť do kreatívneho procesu s telom a naučiť sa používať svoje telo čo najefektívnejšie, pomôcť tak aj nášmu mentálnemu a duševnému životu. Každý môže tancovať!

Prostredníctvom série praktických a technických cvičení, rovnako ako aj v tvorivo zameranej časti workshopu, budú účastníci vedení k tomu, aby:

–         uvoľnili svoj vlastný fyzický potenciál

–         objavili nové možnosti pre svoje telo

–         jasnejšie sa vyjadrovali prostredníctvom svojej telesnosti

 

V prvej časti workshopu sa zameriame na techniku práce s telom vo vymedzení základných atribútov, akými sú vzťah tela k priestoru vo vnútri tela, na jeho povrchu a k jeho okoliu. Vychádzať budeme zo základného ukotvujúceho vzťahu – vzťahu so zemou.

V druhej časti workshopu sa zameriame na to, čo znamená byť telom prítomný v priestore, v ktorom tancujem. Stvárňovaný čas pohybu a vnímanie tohto času. Presnosť, jednoduchosť, čistota a detailnosť pohybu. Vedomie o každom zvolenom pohybe. Konkrétnosť abstrakcie reči tela. Postupne sa budeme snažiť o výklad, interpretáciu zvolenej myšlienky, či témy do reči tela.

Účastníci workshopu Telo rozpráva sa v druhej časti rozdelia do viacerých tvorivých skupín, v ktorých sa budú venovať rozličným metódam práce s telom. Budeme hľadať možnosti ako interpretovať telom napríklad fotografiu, obraz, prózu, poéziu, či historickú situáciu.

 

ČASOVÝ HARMONOGRAM WORKSHOPU:

 

Piatok, 16.máj:

16.00 – 17.00 príchod

17.30 zoznámenie sa, večera

18.30 premietanie inscenácií fyzického divadla (DV8, Pina Bausch)

 

Sobota, 17.máj:

9.00 – 12:00 workshop Telo rozpráva, I. časť

12.00 – 13.30 obedňajšia prestávka

13.30 – 17.30 workshop Telo rozpráva, II. časť

 

Nedeľa, 18.máj:

9.00 – 12.00 workshop Telo rozpráva, II. časť

12.00 – 13.30 obedňajšia prestávka

13.30 – 15.00 diskusia o víkende Telo rozpráva

Odchod

 

UBYTOVANIE

je možné v priestoroch divadla. Prineste si spacáky, deky.

 

STRAVOVANIE

k dispozícii sú 2 kuchyne. Potraviny sú pár metrov od divadla, v sobotu otvorené do 12.00 a v nedeľu do 11.00.

 

PRIHLÁŠKA NA WORKSHOP

http://goo.gl/eRXTX9

 

Jaro Viňarský je slovenský tanečník, performer. Vyštudoval choreografiu na VŠMU v Bratislave a na HAMU v Prahe. Pôsobil v divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici, v súbore Dame de pic/Karine Ponties. Pôsobí v na Slovensku, v Čechách, v New Yorku. Prednedávnom získal “tanečného Oscara” ocenenie Bessie Award za inscenáciu The Painted Bird.

 

Pohybový workshop “Telo rozpráva” je súčasťou projektu Impulz 2014.

Podobné príspevky
Čítať viac...

Program Novej drámy 2014

Kompletný program festivalu Nová dráma / New drama 2014. V hlavnom súťažnom programe je inscenácia "Krajina nepokosených lúk" Divadla Pôtoň, Bátovce.
Čítať viac...

Katarzia v Bátovciach

Americký cisár na Novej dráme, Pastierska symfónia a koncert Katarzie.
Čítať viac...

Júl 2022

Otvorenie Parku umenia a Slovensko-Nórska koprodukcia. Ak neviete, čo s deťmi na začiatku prázdnin, pozrite sa na náš Letný tábor.
Čítať viac...

Jedinečný koncert formácie Milo Kráľ Band

Divadlo Pôtoň bude 15. mája 2016 v priebehu jedného večera hostiť dve významné udalosti. Zoskupenie Milo Kráľ Band odohrá koncert pri príležitosti krstu novej publikácie 3xS, ktorú vydáva Divadlo Pôtoň v spolupráci s Národným osvetovým centrom.
Čítať viac...

Trojkilometrová púť za zázrakmi

Každé jedno dielo pracuje s rôznymi formálnymi a výrazovými prostriedkami. Diváci, ktorí budú putovať viac než tri kilometre za súčasným umením, po rôznych lokalitách bývalého kráľovského mesta, sa stretnú s prvkami súčasného tanca, fyzického divadla, vážnej hudby, opery, videoartu, ale aj so zvukovými a výtvarnými inštaláciami.