V apríli 2022 organizuje Divadlo Pôtoň 5 podujatí Psota na Slovensku, ktoré po vyše 2 ročnej pauze zrealizuje opäť vo svojich priestoroch kultúrneho centra v Bátovciach.  

Cieľom celodenných podujatí je rozvíjať v mladých ľuďoch kritické myslenie smerom k súčasným spoločenským témam a budovať v nich empatiu voči znevýhodneným skupinám – cudzincom žijúcim na Slovensku. Aprílové vydanie sa uskutoční v termínoch 8.4., 20.4., 21.4., 25.4. a 26.4.2022.

Psota na Slovensku je zážitkové vzdelávacie podujatie, ktoré Divadlo Pôtoň organizuje od roku 2013. Dodnes sa ho zúčastnilo už viac ako 1600 študentov a pedagógov stredných a vysokých škôl. Už od roku 2019 je nosnou témou podujatí migrácia. Súčasťou programu sú odborné prednášky, diskusie, živé knižnice, workshopy a koprodukčná inscenácia Americký cisár Divadla Pôtoň a Štúdia 12.

„V minulom roku sme zorganizovali 10 podujatí v online formáte. Vzhľadom na priaznivejšiu pandemickú situáciu a uvoľnenie protipandemických opatrení sa ale opäť vraciame do pôvodného formátu podujatia, v rámci ktorého privezieme študentov k nám do Bátoviec z rôznych kútov Slovenska autobusmi. Veľmi nás teší záujem škôl, ktoré aj napriek tomu, že doháňajú učivo, umožnili svojim študentom zúčastniť sa nášho podujatia. Nečakali sme až takú pozitívnu odozvu.“ povedala projektová manažérka Monika Škojcová.

Aj v nadchádzajúcich podujatiach bude Divadlo Pôtoň spolupracovať s odborníkmi na migráciu, ľudské práva, hybridné hrozby. Do diskusií prizve aj aktivistov, ktorí v súčasnej dobe pomáhajú utečencom z Ukrajiny. Kreatívne workshopy budú viesť profesionálni umelci zo Slovenska a Ukrajiny. Svoj osobný príbeh cudziniek žijúcich na Slovensku študentom vyrozprávajú Nasi A. Motlagh z Iránu a Mirna Khaleel z Iraku.

Projekt Psota na Slovensku je podporený z programu Active citizens fund financovaného z finančného mechanizmu EHP 2014 -2021. Správcom programu je Nadácia otvorenej spoločnosti.

Podujatie je súčasťou projektu Centrum umenia a kreativity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partneri projektu Psota na Slovensku: Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Mareena, Amnesty international Slovakia, Mloki – mladí o kultúre inak, časopis KOD – konkrétne o divadle, Medziriadky.

Michal Ditte, ditte(at)poton.sk, 0908 359 788

V Bátovciach, 4.4.2022

Podobné príspevky
Čítať viac...

Je láska silnejšia než smrť?

Divadlo Pôtoň uvedie v sobotu 29. októbra 2016 inscenáciu Ilúzie Mestského divadla Žilina.
Čítať viac...

Skupinová zľava na aBASTU 2014

Vieme, aké dôležité je mať okolo seba priateľov. Vieme, aké je dôležité mať spoločné zážitky. Myslíme na vás a na vašich priateľov, preto vám ponúkame SKUPINOVÚ ZĽAVU na workshopy letného tábora súčasného umenia aBASTA 2014, ktorý sa uskutoční 13. júna - 18. júla 2014 v Divadle Pôtoň, Bátovce.
Čítať viac...

Divadlo Pôtoň na Novej dráme

Inscenácia Krajina nepokosených lúk Divadla Pôtoň bola zaradená medzi 9 súťažných inscenácií festivalu Nová dráma / New drama 2014, ktorý sa uskutoční 12. - 17. mája 2014 v Bratislave.
Čítať viac...

15.06.2022 / Americký cisár

Repríza koprodukčného projektu Divadla Pôtoň a Štúdia 12, ktorý vznikal na základe reportážneho románu rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka. Inscenácia získala Cenu Dosky 2018 za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny 2017/2018.
Čítať viac...

Impulz pre hercov, tanečníkov a performerov

Divadlo Pôtoň pripravuje v termíne 27. - 30. októbra 2018 workshop Impulz 2018 s lektormi Tomom Rychetským, Denisou Musilovou, Ivetou Ditte Jurčovou a Michalom Dittem.
Čítať viac...

Miracles: Putovanie za zázrakmi

Prvou premiérou sezóny v Divadle Pôtoň je projekt, ktorý spojil štyri nezávislé divadelné skupiny a približne dvadsiatku umelcov. Produkcia sa uskutočňuje v špecifických exteriérových a interiérových priestoroch bývalého kráľovského mesta Bátovce a diváci budú počas nej putovať viac než 3 kilometre.