V apríli 2022 organizuje Divadlo Pôtoň 5 podujatí Psota na Slovensku, ktoré po vyše 2 ročnej pauze zrealizuje opäť vo svojich priestoroch kultúrneho centra v Bátovciach.  

Cieľom celodenných podujatí je rozvíjať v mladých ľuďoch kritické myslenie smerom k súčasným spoločenským témam a budovať v nich empatiu voči znevýhodneným skupinám – cudzincom žijúcim na Slovensku. Aprílové vydanie sa uskutoční v termínoch 8.4., 20.4., 21.4., 25.4. a 26.4.2022.

Psota na Slovensku je zážitkové vzdelávacie podujatie, ktoré Divadlo Pôtoň organizuje od roku 2013. Dodnes sa ho zúčastnilo už viac ako 1600 študentov a pedagógov stredných a vysokých škôl. Už od roku 2019 je nosnou témou podujatí migrácia. Súčasťou programu sú odborné prednášky, diskusie, živé knižnice, workshopy a koprodukčná inscenácia Americký cisár Divadla Pôtoň a Štúdia 12.

„V minulom roku sme zorganizovali 10 podujatí v online formáte. Vzhľadom na priaznivejšiu pandemickú situáciu a uvoľnenie protipandemických opatrení sa ale opäť vraciame do pôvodného formátu podujatia, v rámci ktorého privezieme študentov k nám do Bátoviec z rôznych kútov Slovenska autobusmi. Veľmi nás teší záujem škôl, ktoré aj napriek tomu, že doháňajú učivo, umožnili svojim študentom zúčastniť sa nášho podujatia. Nečakali sme až takú pozitívnu odozvu.“ povedala projektová manažérka Monika Škojcová.

Aj v nadchádzajúcich podujatiach bude Divadlo Pôtoň spolupracovať s odborníkmi na migráciu, ľudské práva, hybridné hrozby. Do diskusií prizve aj aktivistov, ktorí v súčasnej dobe pomáhajú utečencom z Ukrajiny. Kreatívne workshopy budú viesť profesionálni umelci zo Slovenska a Ukrajiny. Svoj osobný príbeh cudziniek žijúcich na Slovensku študentom vyrozprávajú Nasi A. Motlagh z Iránu a Mirna Khaleel z Iraku.

Projekt Psota na Slovensku je podporený z programu Active citizens fund financovaného z finančného mechanizmu EHP 2014 -2021. Správcom programu je Nadácia otvorenej spoločnosti.

Podujatie je súčasťou projektu Centrum umenia a kreativity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partneri projektu Psota na Slovensku: Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Mareena, Amnesty international Slovakia, Mloki – mladí o kultúre inak, časopis KOD – konkrétne o divadle, Medziriadky.

Michal Ditte, ditte(at)poton.sk, 0908 359 788

V Bátovciach, 4.4.2022

Podobné príspevky
Čítať viac...

Keď je divadlo závislé na počasí

Sme neustále na stránkach SHMÚ, na nórskych družiciach a úpenlivo striehneme na to, aké bude v nedeľu počasie. Je to po prvýkrát, kedy si uvedomujeme, že je náš projekt závislý od toho, či bude pekne a teplo. Nielen kvôli účinkujúcim, ale ja kvôli divákom. Je to však vec, ktorú ako jedinú nedokážeme ovplyvniť, povedal riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte.
Čítať viac...

Hľadáme novú Bilicovú

Divadlo Pôtoň hľadá nového manažéra predaja predstavení. Ste to vy?
Čítať viac...

Štrnásť rokov operného teroru

Divadlo Pôtoň bude vo štvrtok 22. septembra 2016 hostiť inscenáciu Slávy Daubnerovej Solo lamentoso. Inscenácia je nominovaná na ceny Dosky 2016 v kategóriách najlepšia inscenácia a najlepšia réžia divadelnej sezóny. Na predstavenie do Bátoviec sa môžu diváci po prvýkrát odviesť KulturBusom.
Čítať viac...

Derniéra inscenácie Krajina nepokosených lúk

Inscenácia Krajina nepokosených lúk bola premiérovaná v rámci záverečného ceremoniálu Európskeho hlavného mesta kultúry - Košice 2013. Divadlo Pôtoň uviedlo inscenáciu na viacerých divadelných festivaloch a počet repríz sa zastavil na čísle 36. V pondelok 6. júna 2016 o 17:00 sa uskutoční v priestoroch Divadla Pôtoň v Bátovciach derniéra inscenácie.
Čítať viac...

Je láska silnejšia než smrť?

Divadlo Pôtoň uvedie v sobotu 29. októbra 2016 inscenáciu Ilúzie Mestského divadla Žilina.
Čítať viac...

Americký cisár je najlepšou inscenáciou sezóny

Ocenenie Dosky 2018 za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny 2017/2018 získala hra Americký cisár podľa knihy Martina Pollacka v podaní Štúdia 12 Bratislava a Divadla Pôtoň Bátovce v réžii Ivety Ditte Jurčovej. Scénická kompozícia spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia.