Divadlo Pôtoň pripravuje v spolupráci s nórskou Company B. Valiente koprodukčnú site-specific performanciu „Volanie terasy“. Work in progress prezentácia sa uskutoční 8. augusta 2022 o 22:00 v priestoroch bývalej kúpeľnej terasy v Dudinciach. Oficiálne premiérové uvedenie bude súčasťou unikátneho medzinárodného festivalu Into the Miracles 1. júla 2023.

Nórska partnerská organizácia projektu – Company B. Valiente – si vybrala pre realizáciu svojho nového diela bývalú kúpeľnú terasu v Dudinciach, ktorá je momentálne v schátranom a zdevastovanom stave, napriek tomu, že niekoľko desaťročí bola centrom stretnutí hostí, ale aj miestnych obyvateľov kúpeľného mesta na juhozápade Slovenska.

V miestne špecifickej performancii „Volanie terasy“ režisér a autor textovej predlohy Marcelino Martin Valiente pracuje s rôznymi elementami antickej tragédie, akými sú chór, spevy, náreky, choreografie aj figúra náčelníka chóru. Ucelený príbeh sa v tomto rozprávaní rozpadá do rôznych časopriestorov. Fragmentárnosť a nesúrodosť diela umožňuje návštevníkom spolu s performermi zažiť proces rozpamätávania sa na minulé udalosti terasy. Toto miesto však nie je ústrednou témou „ne-príbehu“, ale skôr priestorom, kde sa na moment stretnú človek a ruina, spoločne zakúsia proces pomalého rozpadu. Terasa mizne a spoločne s ňou postupne miznú aj spomienky a stopy v pamäti. A nielen tie, ktoré priamo súvisia s terasou a tým, čo sa na nej udialo.

Dielo je sú súčasťou medzinárodného projektu Vzkriesenie zázraku. Bátovce a mnohé ďalšie lokality v okolí, budú tvorivým priestorom pre umelcov z Nórska, Lichtenštajnska, Islandu, Slovenska a Českej republiky. Súčasťou rezidenčných pobytov sú aj workshopy v prospech miestnych komunít a verejná prezentácia pripravovaného diela v štádiu work in progress. Vyvrcholením projektu bude medzinárodný festival Into the Miracles, ktorý sa uskutoční v lete 2023 a diváci budú jeho program absolvovať na šesťdesiat kilometrov dlhej trase.

Podujatie je financované z projektu s názvom Vzkriesenie zázraku: Vývoj nového modelu festivalu na Slovenskom vidieku podporeného v rámci Grantov EHP a Nórska 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Správcom programu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Rezidenčný umelecký program je súčasťou projektu Centrum umenia a kreativity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Autor predlohy: Marcelino M. Valinte, Dramaturgia: Katarína Marková, Pohybová spolupráca: Gunhild Bjørnsgaard, Digital media artist: Jozef Eduard Masarik, Kostýmy: Iveta Ditte Jurčová, Svetelný dizajn: Michal Ditte, Produkcia: Monika Škojcová, Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová, Slavka Civáňová, Ľudmila Kvitkovská, Účinkujú: Ľubomír Bukový, Filip Jekkel, Edita Antalová, Mira Školová, Magdaléna Škerenčáková, Réžia: Marcelino M. Valiente.

 

Michal Ditte, ditte(at)poton.sk, 0908 359 788
V Bátovciach, 1.8.2022

ehp+sr
Podobné príspevky
Čítať viac...

Literárny inkubátor 2021

Divadlo Pôtoň začiatkom kalendárneho roka vyhlásilo otvorenú výzvu na obsadenie rezidenčných umeleckých pobytov v programe Literárny inkubátor 2021. Dramaturgická rada programu vybrala z prihlásených projektov sedem autorov a autoriek, ktorí budú v Bátovciach vytvárať svoje nové diela.
Čítať viac...

Prvá premiéra v tomto roku

Prvú tohtoročnú premiéru v Divadle Pôtoň bude mať koprodukčná inscenácia s ukrajinskými umelcami VOJENSKÉ MENO RAMA. Režisér z Ľvova Sashko Brama, ktorý svojou autorskou inscenáciou R+J vzbudil rozruch na Divadelnej Nitre 2015, prináša na Slovensko skutočný príbeh mladej ženy a príbeh jej krajiny.
Čítať viac...

Premiéra: Do dna

Premiéra sa uskutoční 20. decembra 2016 v Divadle Pôtoň.
Čítať viac...

In memoriam: Human

V septembri a októbri 2020 Divadlo Pôtoň organizovalo medzinárodné online vzdelávanie pre mladých umelcov. Projektu s názvom In Memoriam: Human sa celkovo zúčastnilo 31 umelcov vo veku 18 až 30 rokov, pochádzajúcich zo Slovenska, Jordánska, Francúzska a Palestíny.
Čítať viac...

Psota na Slovensku

Divadlo Pôtoň finalizuje dvojdňovým programom projekt Psota na Slovensku, ktorý je zameraný na rozvíjanie občianskej identity študentov stredných a vysokých škôl. Projekt má prispeť k väčšej citlivosti vo vnímaní chudoby, k zvyšovaniu solidarity voči marginalizovaným skupinám a v neposlednom rade aj k formovaniu zodpovedných, citlivých a kreatívnych osobností mladých ľudí. Všetky aktivity projektu sa uskutočnia 7. a 8. novembra 2013 v Divadle Pôtoň – Centre umenia a kreativity, Bátovce.