Divadlo Pôtoň pripravuje v spolupráci s nórskou Company B. Valiente koprodukčnú site-specific performanciu „Volanie terasy“. Work in progress prezentácia sa uskutoční 8. augusta 2022 o 22:00 v priestoroch bývalej kúpeľnej terasy v Dudinciach. Oficiálne premiérové uvedenie bude súčasťou unikátneho medzinárodného festivalu Into the Miracles 1. júla 2023.

Nórska partnerská organizácia projektu – Company B. Valiente – si vybrala pre realizáciu svojho nového diela bývalú kúpeľnú terasu v Dudinciach, ktorá je momentálne v schátranom a zdevastovanom stave, napriek tomu, že niekoľko desaťročí bola centrom stretnutí hostí, ale aj miestnych obyvateľov kúpeľného mesta na juhozápade Slovenska.

V miestne špecifickej performancii „Volanie terasy“ režisér a autor textovej predlohy Marcelino Martin Valiente pracuje s rôznymi elementami antickej tragédie, akými sú chór, spevy, náreky, choreografie aj figúra náčelníka chóru. Ucelený príbeh sa v tomto rozprávaní rozpadá do rôznych časopriestorov. Fragmentárnosť a nesúrodosť diela umožňuje návštevníkom spolu s performermi zažiť proces rozpamätávania sa na minulé udalosti terasy. Toto miesto však nie je ústrednou témou „ne-príbehu“, ale skôr priestorom, kde sa na moment stretnú človek a ruina, spoločne zakúsia proces pomalého rozpadu. Terasa mizne a spoločne s ňou postupne miznú aj spomienky a stopy v pamäti. A nielen tie, ktoré priamo súvisia s terasou a tým, čo sa na nej udialo.

Dielo je sú súčasťou medzinárodného projektu Vzkriesenie zázraku. Bátovce a mnohé ďalšie lokality v okolí, budú tvorivým priestorom pre umelcov z Nórska, Lichtenštajnska, Islandu, Slovenska a Českej republiky. Súčasťou rezidenčných pobytov sú aj workshopy v prospech miestnych komunít a verejná prezentácia pripravovaného diela v štádiu work in progress. Vyvrcholením projektu bude medzinárodný festival Into the Miracles, ktorý sa uskutoční v lete 2023 a diváci budú jeho program absolvovať na šesťdesiat kilometrov dlhej trase.

Podujatie je financované z projektu s názvom Vzkriesenie zázraku: Vývoj nového modelu festivalu na Slovenskom vidieku podporeného v rámci Grantov EHP a Nórska 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Správcom programu je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Rezidenčný umelecký program je súčasťou projektu Centrum umenia a kreativity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Autor predlohy: Marcelino M. Valinte, Dramaturgia: Katarína Marková, Pohybová spolupráca: Gunhild Bjørnsgaard, Digital media artist: Jozef Eduard Masarik, Kostýmy: Iveta Ditte Jurčová, Svetelný dizajn: Michal Ditte, Produkcia: Monika Škojcová, Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová, Slavka Civáňová, Ľudmila Kvitkovská, Účinkujú: Ľubomír Bukový, Filip Jekkel, Edita Antalová, Mira Školová, Magdaléna Škerenčáková, Réžia: Marcelino M. Valiente.

 

Michal Ditte, ditte(at)poton.sk, 0908 359 788
V Bátovciach, 1.8.2022

ehp+sr
Podobné príspevky
Čítať viac...

Lichtenštajnsko a Island nie sú ďaleko

Koncom mesiaca november sa umelecká šéfka Divadla Pôtoň Iveta Ditte Jurčová spoločne s manažérkou Monikou Škojcovou zúčastnili pracovnej cesty v Lichtenštajnsku, ktorej cieľom bolo prerokovať potenciálnu spoluprácu s organizáciou Kultur-Traverse.
Čítať viac...

Vypadnite do Francúzska!

Francúzska kultúrna organizácia „Euroculture en Pays Gentiane“ organizuje v termíne 8. – 30. júla 2017 letný kemp „7 ROADS 1 PATH“ pre študentov umeleckých škôl a mladých umelcov. Divadlo Pôtoň, ako slovenský partner projektu, oslovuje mladých umelcov vo veku 16 – 30 rokov, ktorí chcú cestovať, naberať nové skúsenosti a spolupracovať na medzinárodnom projekte vo Francúzsku. Projekt je otvorený pre tanečníkov, hercov, scénografov, performerov, hudobníkov, ale aj pre umelcov z odborov vizuálne umenie a nové médiá.
Čítať viac...

Pecha Kucha Night po prvý raz v Divadle Pôtoň

Divadlo Pôtoň organizuje po prvý raz Pecha Kucha Night, čím otvára novú líniu v dramaturgii svojich aktivít. Chce vytvoriť platformu pre výmenu skúseností, nadväzovania partnerstiev a zdieľanie informácií, v ktorej by sa prelínalo regionálne z Tekova a Hontu s celoslovensky osvedčeným, inštitucionálne s nezávislým, etablované so začínajúcim.
Čítať viac...

Open call: Mikrosvety

Centrum umenia a kreativity vyhlasuje otvorenú výzvu pre umelcov z oblasti vizuálnych umení. Dedlajn pre zasielanie prihlášok je 30. marec 2023.
Čítať viac...

Február 2022

Februárové rezidencie umelcov zo Slovenska a Islandu.
Čítať viac...

Mimoriadny výskum vplyvu neformálneho vzdelávania na mládež

Unikátny výskum Centra pre výskum etnicity a kultúry realizovaný pre divadlo a kultúrne centrum Pôtoň. Výskum prebiehal v rámci vzdelávacieho umeleckého projektu "Psota na Slovensku" a bol zameraný na zmeny postojov mladých ľudí k spoločenským témam.