Miracles, Pecha Kucha Night, výstava Ilony Németh a Objav roka – september bude v Divadle Pôtoň silný. Čaká ho účasť na Divadelnej Nitre, tretie vydanie Pecha Kucha Night, vernisáž výstavy Ilony Németh a hosťujúce predstavenie Elledanse Mama ma má, ktoré získalo Dosky 2015 v kategórii Objav roka. Divadlo sa už pripravuje na rok 2018 a v smerovaní má jasno – chce sa viac venovať laboratóriu umeleckej tvorby.

„Svojou ponukou je september skôr výnimočný, jej objem je ďaleko za hranicou našich pôvodných plánov. Pripravujeme dramaturgický plán na rok 2018 a je zrejmé, že kultúrne centrum bude smerovať k laboratóriu umeleckej tvorby – čiže k väčšej intenzite rezidenčných umeleckých programov a k vlastnej tvorbe Divadla Pôtoň. Samozrejme, aj naďalej budeme hostiť divadelné predstavenia, koncerty, výstavy, ale v oveľa menšej miere, ako je to napríklad tento mesiac,“ povedal riaditeľ divadla Michal Ditte. V priebehu letných mesiacov sa v Bátovciach konalo až deväť rezidenčných pobytov určených tvorcom a študentom divadelných škôl VŠMU a DAMU a vizuálnym umelcom.

Vo štvrtok 14. septembra sa v Bátovciach uskutoční tretie vydanie Pecha Kucha Night. S osvedčeným formátom prišlo Divadlo Pôtoň po prvý raz vo februári tohto toku s ambíciu mobilizovať aktívne atómy regiónu Tekova a Hontu. „Keď sme začínali s aktivitou Pecha Kucha Night, chceli sme sieťovať aktívnych ľudí v regióne. Prezentovať ich aktivity a prinášať im impulzy z iných miest Slovenska. Počas dvoch vydaní sa vytvorila komunita, ktorá má ambíciu robiť veci lepšie. Sme jediné nezávislé kultúrne centrum v regióne a aj vďaka prezentačnému formátu Pecha Kucha nachádzame solitérov, ktorí robia zaujímavé aktivity prakticky zdarma. Spoznávame sa navzájom. Črtajú sa už aj prvé spolupráce a výmena informácií je čoraz intenzívnejšia,“ doplnil Michal Ditte.

Hosťami PKN – Bátovce, vol. 3 budú:

Martin Krištof – Kinobus, Michaela Hefková – Rozbicyklujme Nitru!, Gretka Pavlovová – Festival Atmosféra, Pavel Michal – ZŠ s MŠ M. Hella Štiavnické Bane, Monika Bartošová – Občianske združenie Hroneko, Maja Halmová – Nástupište 1-12, Juraj Havlík – Za obnovenie amfiteátra v Banskej Bystrici!, Iveta Ditte Jurčová – Projekt PSOTA NA SLOVENSKU, Denis Rapčan – Lion Performance – Street Workout Levice, Radka Hrnčiarová a Marína Bartošová – Projekt KASPIAN.

V rovnaký deň sa o 18.00 hod. uskutoční vernisáž výstavy poprednej výtvarníčky Ilony Németh s názvom Keď, ktorá veľkoformátovo pracuje s priečelím budovy divadla. Autorka sa zaoberá témou solidarity v nás v dobe ohrozenia. „V deväťdesiatych rokoch sme o Strednej Európe tvrdili, že je otvorená a kultúrne a národnostne rozmanitá. Teraz v dobe krízy sa uzatvárame do seba a snažíme sa byť tak sebeckými, ako len môžeme. V krajinách Vyšehradskej štvorky silnie populistická a autokratická politika. Politici tvrdia, že chránia “európske hodnoty”, ale o akých hodnotách tu vlastne hovoríme? O kresťanských hodnotách? O solidarite?”, uvažuje Ilona Németh.

So svojou najnovšou inscenáciou Miracles, ktorá spojila príbuzné nezávislé scény Debris Company, Med & Prach a Slávu Daubnerovú, figuruje Divadlo Pôtoň na programe tohtoročnej Divadelnej Nitry. Keďže je mimoriadne náročné dielo viazané na prostredie Bátoviec – jeho exteriéry aj interiéry, uskutoční sa práve tam a diváci medzinárodného festivalu poputujú za ním, “domov”, v sobotu 23. septembra o 21.00 hod. Autormi projektu sú Iveta Ditte Jurčová a Michal Ditte.

Vo štvrtok 28. septembra o 19.00 hod. bude v Divadle Pôtoň hosťovať činoherná autorská inscenácia Mama ma má  o význame našich matiek v živote a v dnešnom svete, o vzájomných nedorozumeniach medzi dcérami a ich matkami. „Inscenácia je pokusom  zažiť život matiek a odhaliť tak pamätník príkazov, výčitiek, zle utajených želaní a výhrad, ktoré vyriekli nad našimi dcérskymi životmi. A vzdať tak úctu tomu, čo ostane vo vzťahu živé. Láska? Ľútosť? Úcta? Päť žien,“ napísali tvorcovia. Réžia a dramaturgia: Veronika Pavelková a Martin Hodoň. Inscenácia získala cenu Dosky 2015 v kategórii Objav roka.

Septembrový program otvorilo v sobotu Divadlo Commedia s trefnou satirou na boj s veternými mlynmi Don Quichot a Sancho Panza.

 

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Zuzana Golianová
PR manažérka Divadla Pôtoň

Podobné príspevky
Čítať viac...

Open call 2021

Divadlo Pôtoň vyhlásilo nové výzvy na obsadenie rezidenčných umeleckých pobytov v roku 2021.
Čítať viac...

Miracles: Putovanie za zázrakmi

Prvou premiérou sezóny v Divadle Pôtoň je projekt, ktorý spojil štyri nezávislé divadelné skupiny a približne dvadsiatku umelcov. Produkcia sa uskutočňuje v špecifických exteriérových a interiérových priestoroch bývalého kráľovského mesta Bátovce a diváci budú počas nej putovať viac než 3 kilometre.
Čítať viac...

Open Call: Resurrection of Miracle

Divadlo Pôtoň vyhlasuje otvorenú výzvu pre performerov, videoartistov a kostýmových výtvarníkov k pripravovanej koprodukčnej nórsko-slovenskej inscenácii. Dedlajn pre zasielanie prihlášok je 15. júla 2021.
Čítať viac...

Rezidenčný program pre rok 2017

Divadlo Pôtoň ponúka slovenským umelcom pracovný a tvorivý priestor na slovenskom vidieku. Umelci sa môžu uchádzať o 20 rezidenčných pobytov, ktoré divadlo vyblokovalo pre rok 2017. Prihlášky je potrebné odoslať do 15. septembra 2016.
Čítať viac...

Buďte aj vy Divadlo Pôtoň!

Využite možnosť stať sa členom Klubu Divadla Pôtoň a získajte viaceré benefity pri každej návšteve divadla. Je to jednoduché!