Marec prinesie do DIVADLA PÔTOŇ bohatý program: hosťovania, rezidencie, filmy, prednášky a prvú premiéru v tomto roku VOJENSKÉ MENO RAMA

Marec bude v Divadle Pôtoň mimoriadne plným obdobím s bohatým programom, celkovo ide o 15 podujatí a 20 sprievodných akcií s aktívnou účasťou 28 umelcov. Naplánovaná je prvá premiéra v roku – VOJENSKÉ MENO RAMA ukrajinského režiséra Sasha Bramu a jej hosťovania po slovenských mestách. Naopak z Bratislavy do Bátoviec vycestuje kontroverzná inscenácia Natálka. Ďalej to budú reprízy, prednášky, workshopy, vzdelávacie projekty, rezidencie a filmy.

„Je to po prvý raz, kedy po premiére inscenácia Divadla Pôtoň okamžite cestuje po Slovensku. Uvedomujeme si, že inscenácia Vojenské meno Rama, ktorú pripravujeme s ukrajinskými umelcami, by nemala zostať len v priestore Bátoviec a že je potrebné dostať ju aj k ďalším divákom. Na konci marca sa navyše inscenácia odohrá tri krát v Ľvove na Ukrajine. Sme veľmi zvedaví na reakcie slovenského a ukrajinského publika. Uvidíme, či sa nájdu nejaké prieniky. Čo je pre inscenáciu veľmi dobré, a tiež to nie je pravidlom na nezávislej scéne, že má v priebehu mesiaca deväť repríz. Myslím si, že toto sa málokedy podarí aj na oficiálnej scéne,“ povedal riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte.

Premiéra koprodukčnej inscenácie bude v pondelok 6.marca 2017. Týždeň na to, 13. Marca bude hosťovať v Záhrada CNK v Banskej Bystrici, 15. marca ju uvidia na Stanici Žilina Záriečie a 17. marca v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Nový titul prináša na Slovensko skutočný príbeh mladej ženy a príbeh jej krajiny. Režisér z Ľvova, Sashko Brama bol ešte minulý rok v Bátovciach na rezidenčnom pobyte, Vojenské meno Rama bude výsledkom  jeho tvorivej spolupráce s Divadlom Pôtoň.

Od 8. do 10. marca uvedie divadlo Psotu na Slovensku – vzdelávací projekt pre študentov stredných a vysokých škôl tematicky zameraný na rusko-ukrajinský konflikt. Podujatie pozostáva z predstavenia Vojenské meno Rama a odbornej diskusie o Ukrajine. Súčasťou podujatia budú aj workshopy a diskusia s tvorcami. Študenti strávia v divadle takmer celý deň (od 9:00 do 18:00 hod.). Zámerom projektu je rozvoj kritického myslenia a budovanie občianskej spoločnosti prostredníctvom súčasného umenia.

Na záver mesiaca, 27. marca bude v Bátovciach hosťovať nový projekt Slovenského národného divadla (SND) s kontroverznou inscenáciou Natálka.  Dokumentárne divadlo podľa skutočnej udalosti, ktoré SND uvádza pod značkou „Divadlo proti extrémizmu“ si budú môcť pozrieť študenti Pedagogickej a sociálnej akadémie z Levíc.

V pondelok 20. marca sa začnú v Divadle Pôtoň dva rezidenčné pobyty – do Bátoviec príde  teatrologička Elena Knopová, ktorá bude robiť výskum k projektu Psota na Slovensku 2015Katarína Caková s jej divadelným experimentom s pracovným názvom Ostrov domov. Kombinuje v ňom prvky bábkového divadla a výtvarného umenia ako tieňové divadlo, bábka v životnej veľkosti, pop-up scénografia v štýle paper-craft-ového dizajnu, pričom ide o interakcie medzi premietaným obrazom a hercom.

V marci milovníci kina uvidia tituly: oscarový film Moonlight (11. marec), Jackie (12. marec ),  Profesionálna cudzinka s možnosťou diskusie s režisérkou Annou Gruskovou (24. marec ),  Realita (25. marec ), Hitchcock Truffat (26. marec ).

Ako povedal Michal Ditte, okrem celej marcovej ponuky sa divadlo púšťa do poslednej etapy rekonštrukcie verejných priestorov, takže tvorcov na konci marca vystriedajú robotníci. „Zároveň tvorivý a produkčný tím divadla začína pracovať na inscenácii Miracles, ktorá bude mať premiéru 8. mája 2017,“ doplnil.
Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zuzana Golianová, PR manažérka Divadla Pôtoň
1. marec 2017, Bratislava

 

Podobné príspevky
Čítať viac...

aBASTA 2014

Prihláste sa na workshopy v rámci letného umeleckého tábora aBASTA, ktorý sa uskutoční 13. júna - 18. júla 2014 v priestoroch Divadla Pôtoň. Lektormi sú Viera Dubačová, Martin Dufek, Beáta Kolbašská, Eva Klinčoková, Jakub Pišek, Jaroslav Viňarský.
Čítať viac...

Reykjavík, Vaduz, Oslo, Bátovce. A zázraky

Divadlo Pôtoň je lídrom dvojročného medzinárodného umeleckého projektu zameraného na rozvoj publika. Spoločne s partnermi z Nórska, Islandu, Lichtenštajnska a ďalšími slovenskými organizáciami bude kultúrne a umelecké centrum z Bátoviec spolupracovať na príprave nového modelu festivalu.
Čítať viac...

Literárny inkubátor 2021

Divadlo Pôtoň začiatkom kalendárneho roka vyhlásilo otvorenú výzvu na obsadenie rezidenčných umeleckých pobytov v programe Literárny inkubátor 2021. Dramaturgická rada programu vybrala z prihlásených projektov sedem autorov a autoriek, ktorí budú v Bátovciach vytvárať svoje nové diela.
Čítať viac...

Záhrada sa mení na Park umenia

Divadlo Pôtoň od septembra revitalizuje exteriérové plochy v okolí budovy na Park umenia – zelené epicentrum kultúry a umenia na slovenskom vidieku. Celkové investície presiahnu 56.000 eur, prevažne zo zdrojov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Oficiálne otvorenie nového parku sa uskutoční v marci 2022.
Čítať viac...

Psota na Slovensku

Divadlo Pôtoň finalizuje dvojdňovým programom projekt Psota na Slovensku, ktorý je zameraný na rozvíjanie občianskej identity študentov stredných a vysokých škôl. Projekt má prispeť k väčšej citlivosti vo vnímaní chudoby, k zvyšovaniu solidarity voči marginalizovaným skupinám a v neposlednom rade aj k formovaniu zodpovedných, citlivých a kreatívnych osobností mladých ľudí. Všetky aktivity projektu sa uskutočnia 7. a 8. novembra 2013 v Divadle Pôtoň – Centre umenia a kreativity, Bátovce.
Čítať viac...

Divadlo Pôtoň hľadá dobrovoľníkov

Divadlo Pôtoň ponúka jedinečnú možnosť pre všetkých nadšencov umenia a medzinárodných projektov. Spoznaj zákulisie tvorby nových umeleckých diel rôznych smerov a disciplín a staň sa súčasťou nášho tímu. Divadlo Pôtoň hľadá dobrovoľníkov, ktorí by pomáhali pri príprave a realizácii projektu In Memoriam: Word.