Divadlo Pôtoň je aj tohto roku divadlom bez divadelných prázdnin. Aktivity mladého kreatívneho priestoru v bývalom kultúrnom dome v Bátovciach plynule prechádzajú počas dvanástich mesiacov po celý rok. Deväť rezidenčných pobytov dáva možnosti nielen divadelným tvorcom a študentom divadelných škôl VŠMU a DAMU, ale aj tvorcom vizuálneho umenia. Ďalej je to ponuka Letného kina pod hviezdami a na koniec augusta je avizovaný koncert s názvom Fero Király hrá Philipa Glassa.

„Takmer pred rokom krstil súbor Cluster ensemble trojalbum minimalistických skladieb Philipa Glassa, ktorý v USA vydalo Glassovo vydavateľstvo Orange Mountain Music a získal výborné ohlasy v britských aj amerických médiách. Fero Király, jeden z kľúčových členov Cluster ensemble, prichádza teraz s novým glassovským projektom. V Divadle Pôtoň uvedie 25. augusta 2017 skladby Dance Nr. 2 a Nr. 4 pre sólový elektrický organ,“ povedal riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte. Súčasťou koncertu bude špeciálne vytvorený videoart Jakuba Pišeka.

Koncert bude počas letných mesiacov – okrem prezentácií, ktoré tradične uzatvárajú každú jednu rezidenciu – jediným večerným verejných podujatím. Rezidenčných pobytov sa do konca prázdnin vystrieda až deväť. Prvá júlová rezidencia patrí Divadlu Nomantinels a režisérke Dáše Krištofovičovej, ktorá s mladými absolventmi herectva na VŠMU pripravuje inscenáciu Značka: Homosexualita. Dokumentárny divadelný projekt spracúva dobovú tlač z obdobia komunistického režimu zaoberajúcu sa homosexuálnou tematikou. Články sú doplnené komentármi aktivistu Jána Majerského, ktorý ich zbieral od roku 1959, a osobnými výpoveďami a názormi štyroch hercov. Zároveň fotografka a výtvarníčka Katarína Hudačinová pracuje v Bátovciach na svojom autorskom projekte Landscape without land. „Mojím cieľom je v tomto konkrétnom prostredí nachádzať podnety k projektu, zaznamenávať ich na strednoformátový aparát, analógové fotografie vyvolávať, tónovať a modelovať z nich fotografické objekty, ktorých mierka sa môže po rezidencii spracovať do veľkých rozmerov. Zámerom je vytvoriť fiktívnu krajinu v priestore z fotografii, fotografických objektov – inštalácie, pracovať s charakterom/vlastnosťami divadelného prostredia, zapojiť vhodné osvetlenie na posilnenie výrazu diela a predstavy o autonómnej krajine,“ doplnila autorka. Študentmi bábkarskej katedry na VŠMU chcú na prelome júla a augusta v Bátovciach netradične spracovávať povesti z oblasti Tekova a Hontu, nový projekt by sa mal volať Spod Slovenskej brány. Rovnako študenti súkromného konzervatória v Nitre budú pracovať na autorskom scénickom diele Adolescent op.1.

V auguste dostane v Divade Pôton priestor slovensko-argentínsky projekt Teatra Espánico a Andreja Kolenčíka Tinieblas de un escritor enamorado/Zamilovaný básnik v temnotách. „Cieľom projektu je predstaviť slovenskému publiku hru súčasného argentínskeho dramatika Eduarda Rovnera v podaní študentského divadelného súboru Teatro Espánico. Ide o drámu intímneho charakteru, čím sa značne líši od diela Volvió una noch/Vrátila sa raz v noci, ktoré je doposiaľ jedinou hrou Eduarda Rovnera uvedenou na doskách slovenských divadiel,“ píšu divadelníci o svojom pripravovanom projekte. Inscenácia má byť doplnená o elektronickú hudbu z dielne Veroniky Škutovej a snovú projekciu. Umelecké duo Angel&Devil, ktoré tvorí Ivana Zuskinová a Lenka Mlynarčíková, sa v rámci vizuálneho umenia a designu zaoberá prácou s materiálom latex. „Hľadaním nových technologických postupov v latexe, sme sa dopracovali až do fázy, v ktorej si vytvárame vlastnú metráž, ktorú ďalej posúvame do objekov, grafiky, maľby, designu a site-specific inštalácií,“ opisujú autorky, ktoré tiež čaká rezidencia v Bátovciach. Projekt študentov DAMU v Prahe Improvizace s prostorem si dáva za cieľ prepojiť hereckú improvizáciu a site-specific prostredie, na spomínanom projekte bude pracovať Láďa Karda v rámci tvorivého pobytu na Slovensku. Na svoju hru Byť mnou. Byť vami sa bude v auguste v Bátovciach sústrediť aj študent divadelnej réžie a dramaturgie na VŠMU Samuel Chovanec. Hra má byť o samote a hľadaní identity, o neschopnosti byť s ostatnými a strachu zo zodpovednosti za svoj život. A aj posledná z letných rezidencií bude patriť študentom divadelnej fakulty VŠMU, ktorí chcú mapovať sociálno – politické dianie nielen v našej krajine, ich pripravovaný projekt má názov Nazis in the rain.

Od druhej polovice júla sa do programu Divadla Pôtoň pridáva Lené kino pod hviezdami. V piatok 21. júla 2017 premietnu ako prvý švédsky film Muž menom Ove, nakrútený podľa knižného bestselleru Fredrika Backmanna, z ktorého sa len vo Švédsku predalo viac ako 700 000 výtlačkov. V sobotu 22. Je na programe belgicko-holandsko-bulharská komédia Kráľ Belgičanov. V auguste to budú tiež dva tituly: 18.  Veľký Gatsby a na druhý deň to bude film Kúzlo mesačného svitu. Všetky filmové projekcie sa začínajú o 21:00 hodine.

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Zuzana Golianová

PR manažérka

Podobné príspevky
Čítať viac...

Vzkriesenie zázraku na ceste do Francúzska

Divadlo Pôtoň uvedie performanciu Vzkriesenie zázraku v exteriéroch v Bátovciach a na troch festivaloch vo Francúzsku. V polovici júla sa uskutoční premiéra dvoch sólových predstavení rezidentov Divadla Pôtoň. Priestory vidieckeho kultúrneho centra budú vyťažené tvorbou ďalších umelcov z oblasti vizuálneho umenia a nových médií.
Čítať viac...

Zakričať na nich Swing Heil!

Divadlo Pôtoň v spolupráci s Horáckým divadlom Jihlava pripravuje online premiéru koprodukčného divadelného projektu Swing Heil! Slovenská premiéra sa uskutoční 26. apríla 2021 a česká premiéra 29. apríla 2021.
Čítať viac...

Psota na Slovensku

Divadlo Pôtoň finalizuje dvojdňovým programom projekt Psota na Slovensku, ktorý je zameraný na rozvíjanie občianskej identity študentov stredných a vysokých škôl. Projekt má prispeť k väčšej citlivosti vo vnímaní chudoby, k zvyšovaniu solidarity voči marginalizovaným skupinám a v neposlednom rade aj k formovaniu zodpovedných, citlivých a kreatívnych osobností mladých ľudí. Všetky aktivity projektu sa uskutočnia 7. a 8. novembra 2013 v Divadle Pôtoň – Centre umenia a kreativity, Bátovce.
Čítať viac...

Mimoriadny výskum vplyvu neformálneho vzdelávania na mládež

Unikátny výskum Centra pre výskum etnicity a kultúry realizovaný pre divadlo a kultúrne centrum Pôtoň. Výskum prebiehal v rámci vzdelávacieho umeleckého projektu "Psota na Slovensku" a bol zameraný na zmeny postojov mladých ľudí k spoločenským témam.
Čítať viac...

Otvárame rok 2017

Aktuálny rok 2017 sa v Divadlo Pôtoň začne prvým rezidenčným pobytom mladej spisovateľky Kataríny Vargovej a jej workshopom kreatívneho písania, pre mladých manažérov kultúry je určený workshop Impulz, ktorý ponúkne návod, ako postupovať pri tvorbe umeleckého projektu. Na záver mesiaca uvádza tento mladý kreatívny priestor v bývalom kultúrnom dome v Bátovciach aj filmové projekcie – animovaný film Až na severný pól a americkú drámu James White.