THE HOUSE ON THE BORDER PROJECT – OPEN CALL FOR YOUNG PERFORMERS FOR A 2-DAY WORKSHOP

We are looking for participants for a new theatre media project. In this short workshop we will make short video sequences on the topic described below. An ideal participant/actor/actress/performer for this project is an open-minded artist, who is capable of co-working with new people, happy to improvise and enjoy a full day’s work.

Place: Bátovce

Date: 25-26. 04, 2019

The accommodation and travel expenses are covered by the project, and a moderate artist fee is included.

The aim of this project is to reflect on the current situation with multidisciplinary arts, to develop a personal point of view by being thought-provoking, as well as to raise questions about inner and outer boundaries. In Europe in the 2010s, one of the most significant phenomena is the migration crisis. This problem touches East-Central Europe and the V4 countries closely. But do the political changes caused by migration turn European or V4 countries against one another, or do they synchronize them? The question of boundaries between V4 countries looks back on a long and complicated past. How does our connection to it change when sensing threat in our surroundings? How do people experience this historical context? Is it possible that people might get lost, blend into the crowd and become alienated? Where are the boundaries amongst people? These events – being significant not only for Europe but also for the world – can be barely, or at least difficultly interpreted and captured on a general level. Therefore, in our project, we focus on the lives of certain people and small communities. Only after having recognized one’s personal and inner boundaries, can s/he reflect his/her personal experience on the surrounding world. In today’s societies, where the communication of such issues is so complicated, we aim to move the discourse of boundaries to a new platform by using the possibilities and instruments of art. 

The project is founded by the V4. 

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podobné príspevky
Čítať viac...

Derniéra inscenácie Krajina nepokosených lúk

Inscenácia Krajina nepokosených lúk bola premiérovaná v rámci záverečného ceremoniálu Európskeho hlavného mesta kultúry - Košice 2013. Divadlo Pôtoň uviedlo inscenáciu na viacerých divadelných festivaloch a počet repríz sa zastavil na čísle 36. V pondelok 6. júna 2016 o 17:00 sa uskutoční v priestoroch Divadla Pôtoň v Bátovciach derniéra inscenácie.
Čítať viac...

Čakanie na zázrak

V piatok 1. októbra 2021 sa v záhrade Divadla Pôtoň v Bátovciach uskutoční otvorenie trvalej vizuálnej inštalácie Juraja Poliaka Neprítomnosť zázraku nás vyčerpáva, ktorá bola realizovaná pre medzinárodnú výstavu scénografie a divadelného priestoru Pražské Quadriennale 2019.
Čítať viac...

Celoslovenská konferencia Impulz

Divadlo Pôtoň vás srdečne pozýva na celoslovenskú konferenciu o práci s publikom a vzdelávaní publika, ktorá sa uskutoční 30. mája 2016 v Bátovciach.
Čítať viac...

Júl 2022

Otvorenie Parku umenia a Slovensko-Nórska koprodukcia. Ak neviete, čo s deťmi na začiatku prázdnin, pozrite sa na náš Letný tábor.
Čítať viac...

Poď pracovať pre Pôtoň!

Divadlo Pôtoň pre roky 2021 - 2022 rozširuje svoj produkčný tím. Ozvite sa nám. Možno hľadáme práve vás.
Čítať viac...

Premiéra MIRACLES!

Divadlo Pôtoň oslovilo na spoluprácu tri divadelné zoskupenia, ktorých výrazný autorský rukopis roky spoluvytvára to najlepšie na domácej nezávislej scéne. Debris company, Med & Prach, Sláva Daubnerová a Divadlo Pôtoň vytvorili multižánrové dielo s témou zázrak. Miracles sa uskutoční v netradičných priestoroch bývalého kráľovského mesta Bátovce, diváci tak budú netradične putovať za súčasným umením viac než tri kilometre. Premiéra je naplánovaná na 7. mája 2017.