Prvá inscenácia Divadla Pôtoň v tomto roku VOJENSKÉ MENO RAMA hosťovala tento týždeň v Banskej Bystrici, Žiline a v piatok 17. marca ju budú môcť vidieť diváci v Modrom salóne SND v Bratislave. Pôvodnú hru pre Divadlo Pôtoň vytvoril ukrajinský režisér Sashko Brama. Ide o skutočný príbeh mladej ženy a jej krajiny, Ukrajiny. Dramaturgia divadla chce poukázať, ako ďaleko a ako blízko máme od Ukrajiny.

„Nezáleží na tom, kde bývame a kto sme, každý z nás má svoju vojnu, svoje útrapy. Často sa stáva, že sa človek zlomí. Príbeh Júlie je príkladom silnej osobnosti. Dúfam, že zdroje jej vnútornej sily vzbudia záujem divákov,“ povedal režisér z Ľvova, Sashko Brama, ktorý bol minulý rok v Bátovciach na rezidenčnom pobyte  a spomínaná inscenácia je práve výsledkom  jeho tvorivej spolupráce s Divadlom Pôtoň. Premiéra bola 6. marca 2017. V pondelok (13. marca 2017) s ňou inscenačný tím hosťoval v Záhrada CNK v Banskej Bystrici, dnes na Stanici Žilina Záriečie. V piatok 17. marca 2017 ju pohostinsky uvedú na pôde Slovenského národného divadla v Bratislave.

Ako povedal riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte, na konci marca sa navyše inscenácia odohrá tri krát v Ľvove na Ukrajine. Inscenátori sú zvedaví aj na reakcie ukrajinského publika a tiež či sa nájdu nejaké prieniky medzi prijímaním dvoch susedných krajín.

Vojenské meno Rama dokumentuje príbehy ľudí, do ktorých života nečakane vstúpila vojna a otriasla existenčným jadrom ich reality. Základom je príbeh jednej neuveriteľnej mladej dobrovoľníčky s malou gitarou ukulele. Hrá jednoduchú melódiu a spieva uspávanku o dobrote jedným z najstarších jazykov sveta. Od začiatku vojny znie táto pesnička vo vojenských nemocniciach a na fronte. „Teraz  musí znieť v divadle. Aké sú možnosti umenia vo svete divokej a hnusnej reality, kde neexistuje pravda a víťazstvo, vo svete, kde všetky slová stratili zmysel? Dúfame, že sa nám prerozprávaním jej životného príbehu podarí krok za krokom vytvoriť prúd, ktorý nás zavedie späť k pôvodu ľudstva,“ píše sa v bulletine inscenácie.

 

Mesiac marec je v Divadle Pôtoň v Bátovciach mimoriadne plným obdobím, na programe je   15 podujatí a 20 sprievodných akcií s aktívnou účasťou 28 umelcov. Na záver mesiaca, 27. marca bude v Bátovciach hosťovať nový projekt Slovenského národného divadla (SND) s kontroverznou inscenáciou Natálka.  Dokumentárne divadlo podľa skutočnej udalosti, ktoré SND uvádza pod značkou „Divadlo proti extrémizmu“ si budú môcť pozrieť študenti Pedagogickej a sociálnej akadémie z Levíc. Milovníkov kina a filmu čaká slovenský dokument Profesionálna cudzinka s možnosťou diskusie s režisérkou Annou Gruskovou (24. marec), ďalej tituly: Realita (25. marec), Hitchcock Truffat (26. marec).

 

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Podobné príspevky
Čítať viac...

Otvárame rok 2017

Aktuálny rok 2017 sa v Divadlo Pôtoň začne prvým rezidenčným pobytom mladej spisovateľky Kataríny Vargovej a jej workshopom kreatívneho písania, pre mladých manažérov kultúry je určený workshop Impulz, ktorý ponúkne návod, ako postupovať pri tvorbe umeleckého projektu. Na záver mesiaca uvádza tento mladý kreatívny priestor v bývalom kultúrnom dome v Bátovciach aj filmové projekcie – animovaný film Až na severný pól a americkú drámu James White.
Čítať viac...

Americký cisár na Divadelnej Nitre 2018

Koprodukčná inscenácia Americký cisár Štúdia 12, Bratislava a Divadla Pôtoň, Bátovce je v hlavnom programe medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018. Na festivale sa okrem slovenských divadiel predstavia divadlá z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Nemecka, Portugalska, Anglicka a Libanonu.
Čítať viac...

Psota na Slovensku?

Divadlo Pôtoň v roku 2015 realizuje projekt Psota na Slovensku. Partnerom divadla v projekte je banskobystrická organizácia Animus Apertus, ktorá sa venuje Rómom a Rómkam zo žalostných sociálnych podmienok a začleňuje ich do pracovného života.
Čítať viac...

Sedemdesiat kilometrov za súčasným umením a zázrakmi

Divadlo Pôtoň v spolupráci s partnerskými organizáciami z Nórska, Lichtenštajnska a Islandu pripravuje 1. – 4. júla 2023 unikátny umelecký projekt Into the Miracles, ktorý bude prebiehať na sedemdesiat kilometrov dlhej trase medzi Dudincami a Bátovcami za účasti viac než šesťdesiat umelcov zo šiestich krajín.
Čítať viac...

Pecha Kucha s koncertom Kataríny Málikovej a výstavou Jany Hirnerovej

Divadlo Pôtoň prichádza po štyroch mesiacoch s ďalším, v poradí druhým vydaním Pecha Kucha Night. Vytvára tak platformu pre výmenu skúseností, nadväzovanie partnerstiev a zdieľanie informácií predovšetkým v rámci regiónu. V piatok 16. júna 2017 sa zároveň uskutoční koncert Kataríny Málikovej & ansámbel a otvorenie výstavy mladej výtvarníčky Jany Hirnerovej, ktorá predstaví svoju tvorbu. Ďalej pokračujú aj rezidenčné pobyty, ktoré končia verejnou prezentáciou a každý rezident absolvuje workshop v prospech miestnej komunity.