Koprodukčná inscenácia Americký cisár Štúdia 12, Bratislava a Divadla Pôtoň, Bátovce je v hlavnom programe medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018. Na festivale sa okrem slovenských divadiel predstavia divadlá z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Nemecka, Portugalska, Anglicka a Libanonu. 

 

Scénické umenie zo Slovenska zastúpia na 27. ročníku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra inscenácie Americký cisár Štúdia 12 a Divadla Pôtoň (réžia: Iveta Ditte Jurčová), Stalker Teatra Tatra (réžia: Ondrej Spišák), Znovuzjednotenie Kóreí Štátneho divadla Košice (réžia: Júlia Rázusová), vizuálno-pohybové dielo Debris Company WOW! (libreto a réžia: Jozef Vlk a Stanislava Vlčeková).

Inscenácie zo Slovenska vyberala v roku 2018 skupina kurátoriek, ktorú tvoria členky združenia MLOKi – mladí o kultúre inak, divadelné kritičky Zuzana Andrejcová Ferusová, Katarína Cvečková, Lucia Lejková a Martina Mašlárová.

Festival Divadelná Nitra sa uskutočňuje od 28. septembra do 3. októbra 2018 v Divadle Andreja Bagara a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Divadelná Nitra je najprestížnejším slovenským divadelným festivalom s množstvom sprievodných akcií a vzdelávacích podujatí. Divadlo Pôtoň sa do programu festivalu dostáva už po šiesty krát; Antigona (2003), Nevesta hôľ (2009), Psota (2012), Krajina nepokosených lúk (2015), Miracles (2017), Americký cisár (2018).

Scénická kompozícia vychádzajúca z reportážnej knihy Americký cisár, ktorá spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní.

Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku 19. storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu. Toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi a osudmi konkrétnych ľudí.

Dramatizácia: Michal Ditte, Preklad: Michal Hvorecký, Réžia: Iveta Ditte Jurčová, Dramaturgia: Marek Godovič, Scénografia: Iveta Ditte Jurčová, Katarína Caková, Pohybová spolupráca: Mária Danadová, Hudba: Ivana Mer & Cristian Estrella, Digital media: Erik Bartoš, Účinkujú: Eva Moresová, Mária Danadová, Ľubomír Bukový, Matúš Kvietik, Filip Jekkel.

Koprodukčný divadelný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň podľa reportážnej knihy Martina Pollacka – „Americký cisár. Masový útek z Haliče“ je nominovaný na cenu Dosky 2018 v kategórii Najlepšia inscenácia divadelnej sezóny, spolu s inscenáciami Činohry Slovenského národného divadla Vojna a mier (réžia Marián Amsler) a Pred západom slnka (Michal Vajdička). Režisérka Iveta Ditte Jurčová je nominovaná na cenu v kategórii Najlepšia réžia divadelnej sezóny (inscenácia Americký cisár) a Katarína Caková spolu s Ivetou Ditte Jurčovou získali nomináciu v kategórii Najlepšia scénografia divadelnej sezóny (inscenácia Americký cisár).

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podobné príspevky
Čítať viac...

Miracles: Premiéra zrušená!

Divadlo Pôtoň oznamuje, že premiéra projektu MIRACLES, ktorá sa mala uskutočniť v piatok 7. októbra 2016 v Bátovciach je zrušená z vážnych zdravotných problémov niekoľkých členov tímu. O novom termíne premiéry projektu budeme informovať na stránkach divadla, ako aj prostredníctvom sociálnych sietí všetkých participujúcich tímov. Ospravedlňujeme sa za vzniknuté problémy, najmä divákom, ktorí si cestu do Bátoviec plánovali v predstihu. Ďakujeme za pochopenie a pevne veríme, že si k nám nájdete cestu aj v novom termíne. Program premiéry mal ukončiť koncert BALADY Roberta Pospíša a Martina Sillaya. Koncert sa napriek zrušenej premiére uskutoční o 19:00 vo veľkej sále Divadla Pôtoň.
Čítať viac...

Do Bátoviec príde Slovenské národné divadlo

Divadlo Pôtoň bude 28. mája 2016 vo svojich priestoroch v Bátovciach hostiť inscenáciu Slovo Válkovo z produkcie Slovenského národného divadla. V hlavných úlohách sa predstavia Emil Horváth a František Kovár.
Čítať viac...

Workshop pre začínajúcich manažérov kultúry

Máte záujem dozvedieť sa ako projekt v oblasti kultúry vzniká, čím treba začať, ako na ňom pracovať a ako na nič dôležité nezabudnúť? Prihláste sa na workshop Impulz 2020 a staňte sa aktívnymi členmi produkčného tímu projektov Divadla Pôtoň.