Divadlo Pôtoň je lídrom dvojročného medzinárodného umeleckého projektu zameraného na rozvoj publika. Spoločne s partnermi z Nórska, Islandu, Lichtenštajnska a ďalšími slovenskými organizáciami bude kultúrne a umelecké centrum z Bátoviec spolupracovať na príprave nového modelu festivalu.

Divadlo Pôtoň sa rozhodlo pôsobiť na vidieku napriek výzvam, ktoré to so sebou prináša, s presvedčením, že súčasné umenie môže slúžiť ako nositeľ pozitívnych zmien. Môže otvárať dôležité otázky, propagovať pozitívne hodnoty, podporovať otvorenosť voči rozmanitosti, spájať umelcov, organizácie a komunity. Tieto kroky je dôležité robiť aj vo vidieckom kontexte. Kultúrna organizácia sídli v bývalom kráľovskom meste Bátovce od roku 2008. Počas jedenástich rokov pôsobenia v budove niekdajšieho kultúrneho domu dokázal tím Pôtone vybudovať špecifické kultúrne a umelecké centrum so zaujímavými projektami celoslovenského, ale i medzinárodného významu.

Pripravovaný umelecký projekt Vzkriesenie zázraku obsahuje trinásť rezidenčných pobytov slovenských a zahraničných umelcov, ktorí budú pracovať na nových dielach v rôznych lokalitách regiónov Tekov a Hont. Pri realizácii budú umelci intenzívne spolupracovať s miestnymi komunitami. Súbor nových diel bude odprezentovaný v rámci jedinečného podujatia v lete roku 2022. Diváci budú putovať spleťou turistických trás a objavovať diela v nevšedných prírodných a architektonických lokáciách. Organizátori si model podujatia vyskúšali v malom rozsahu počas Nočných potuliek Bátovcami v roku 2015, v rámci projektov Miracles a Apel lokality v roku 2017. Pred dvoma rokmi uviedlo Divadlo Pôtoň pochôdzkový site specific projekt Resurrection du miracle vo Francúzku.

„Ak divák putuje prírodou niekoľko desiatok kilometrov, posilní ho to duchovne i fyzicky. Zmení sa mu zmyslové vnímanie prostredia. Na ceste je len on a krajina. Súčasné umenie, na ktoré bude na svojej ceste neustále narážať, začne vnímať iným spôsobom.“, povedal o základnej myšlienke nevšedného pochôdzkového festivalu dramaturg Michal Ditte. „Súčasné umenie sme sa snažili natlačiť najmä do budov na to určených. Divák mal prísť, odparkovať auto a vojsť do sály, na svoje miesto. Pandémia nám ukázala, že je potrebné s divákmi pracovať vo verejných priestoroch, v exteriéri, dopriať im slobodu pohybu na ceste za novými dielami. Nechať im čas na rozjímanie a uvažovanie o tom čo videli, počuli a cítili. Náš projekt je o putovaní za zázrakmi.“

Na projekte okrem umeleckých a kultúrnych organizácií budú spolupracovať miestne samosprávy, občianske združenia zamerané na cestovný ruch či lokálnu gastronómiu a množstvo jednotlivcov so záujmom o turistiku, súčasné umenie a komunitné organizovanie. Podujatie sa zo Slovenska v zmenšenom formáte presunie k divákom na Island, do Nórska a Lichtenštajnska.

Projekt Vzkriesenie zázraku je podporený z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru  – Nórska, Islandu a Lichtenštajnska v správe Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky v programe podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca.

web_logo_eea-grants2021 copy
web_logo_mirr2021 copy
MIRACLES foto © Ctibor Bachratý 14
Podobné príspevky
Čítať viac...

Noc divadiel v Bátovciach

Divadlo Pôtoň pripravilo na NOC DIVADIEL štvrté, posledné tohtoročné vydanie Pecha Kucha. Projekt mal tohto roku v Bátovciach svoju premiéru, divadlo si od neho sľubovalo impulz na výmenu skúseností s ľuďmi, ktorým nie je jedno, v akom priestore žijú a ktorí chcú veci meniť k lepšiemu. “To sa naplnilo a ideme ďalej”, hovoria. V sobotu 18. novembra 2017 bude v Bátovciach hosťovať aj Debris company, na programe je tiež vernisáž výstavy Eriky Miklóšovej a na fasáde divadla je možné stále vidieť dielo Ilony Németh Keď.
Čítať viac...

Apel lokality / Report

Divadlo Pôtoň v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied zrealizovalo v druhej polovici kalendárneho roka 2017 výskumný projekt Apel lokality, ktorého zámerom bolo skúmať publikum v chudobných lokalitách Slovenska.
Čítať viac...

Keď je divadlo závislé na počasí

Sme neustále na stránkach SHMÚ, na nórskych družiciach a úpenlivo striehneme na to, aké bude v nedeľu počasie. Je to po prvýkrát, kedy si uvedomujeme, že je náš projekt závislý od toho, či bude pekne a teplo. Nielen kvôli účinkujúcim, ale ja kvôli divákom. Je to však vec, ktorú ako jedinú nedokážeme ovplyvniť, povedal riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte.
Čítať viac...

Do Bátoviec príde Slovenské národné divadlo

Divadlo Pôtoň bude 28. mája 2016 vo svojich priestoroch v Bátovciach hostiť inscenáciu Slovo Válkovo z produkcie Slovenského národného divadla. V hlavných úlohách sa predstavia Emil Horváth a František Kovár.