Rok 2017 bol v Divadle Pôtoň jeden z najsilnejších – podarilo sa zrealizovať viac ako 120 podujatí a aktivít. Najväčší úspech mala koprodukčná inscenácia Miracles, ktorá podľa mnohých patrila k divadelným udalostiam roka a zároveň upriamila pozornosť na Bátovce. Minulý rok tiež ukázal, že vidiecky kultúrny priestor môže byť zaujímavý pre slovenských a zahraničných umelcov, uskutočnilo sa až 25 rezidencií a v roku 2018 by mali rezidenti stráviť v Divadle Pôtoň až 250 dní. Divadelníci so Štúdiom 12 pripravujú inscenáciu Americký cisár podľa predlohy Martina Pollacka a chcú pokračovať v projekte Psota na Slovensku. Úspešná Pecha Kucha Night bude pokračovať aj v roku 2018. Peňazí však bude mať Divadlo Pôtoň výrazne menej.

“Rok 2017 bol v Divadle Pôtoň jedným z najsilnejších, čo do počtu aktivít, premiér, ale aj koprodukcií a spoluprác. Z hľadiska realizovaných projektov nás najviac teší uvedenie koprodukčnej inscenácie Miracles, ktorá v podstate charakterizovala náš tvorivý rok a upriamovala pozornosť na Bátovce azda najviac so všetkých našich projektov. Podľa viacerých kritikov to bol výnimočný divadelný projekt, aký na Slovensku nemá obdobu. V súčasnosti prebieha finálna fáza výskumného projektu Apel lokality, ktorý sme pripravovali v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied. Sme veľmi zvedaví na výsledky nášho skúmania v chudobných lokalitách Slovenska,” povedal riaditeľ divadla Michal Ditte.

Uplynulý rok sa dá zhodnotiť aj v číslach. Divadlo Pôtoň uviedlo štyri vydania formátu Pecha Kucha Night s viac ako 40 prezentáciami inšpiratívnych projektov z celého Slovenska, osem celodenných podujatí projektu Psota na Slovensku so 40 aktivitami pre študentov stredných a vysokých škôl, štyri premiéry (z toho tri koprodukčné divadelné projekty), 25 rezidenčných pobytov, 50 podujatí v prezentačnom programe (divadelné inscenácie, koncerty, výstavy), 25 workshopov pre miestne komunity, 5 špecifických vzdelávacích aktivít, 100 filmových projekcií a štyri podujatia v rámci výskumu publika v chudobných lokalitách Slovenska.

“Napriek tomu, že sme v roku 2017 odpremiérovali štyri inscenácie (Vojenské meno Rama, Miracles, Women´s fate today, Temná noc +/- Obrazy pre srnky) a zdanlivo veci fungujú, tak ako majú, nie je to tak. Chceme sa vo vlastnej tvorbe prinavrátiť k spôsobu práce, keď vznikali inscenácie ako Terra Granus, či Psota,” dodal k hodnoteniu roka riaditeľ divadla. Najbližšia premiéra je naplánovaná na máj 2018, vyvrcholí ňou ďalší koprodukčný projekt Americký cisár, ktorý vzniká v spolupráci s Divadelným ústavom a so Štúdiom 12.

Ako hovoria zakladatelia Divadla Pôtoň, priestor, financie ani fyzické sily a energiu nemožno neohraničene nafúknuť. Preto pristupujú k racionálnejším a efektívnejším riešeniam. “Rok 2017 nám ukázal aj to, že vidiecky kultúrny priestor môže byť zaujímavý pre slovenských a zahraničných umelcov; že so stúpajúcou podporou v oblasti tvorby na Slovensku má toho síce veľa vzniknúť, ale je problém s priestormi, v ktorých by sa dalo dlhodobo pracovať. Na výzvu v rezidenčnom programe nám zareagovalo viac ako 40 umelcov a umeleckých skupín. Uvažujeme nad rozšírením ubytovacích kapacít a vytvorením ďalších pracovných priestorov. Je to však beh na dlhšiu trať,” hovorí Michal Ditte. Tohto roku bude v Bátovciach 15 rezidencií umelcov zo Slovenska, Českej republiky, Ruska, Nemecka, Poľska a USA; v priestoroch divadla strávia až 250 dní z roku. Štyri z nich sa zakončia premiérou, ďalších 11 prezentáciami typu work in progress.

Ako spresnil Michal Ditte, celkový rozpočet na rok 2017 sa pohyboval na úrovni 140.000 eur. Finančné zdroje získali z Fondu na podporu umenia, Ministerstva spravodlivosti SR, Nadácie ZSE, čerpali štrukturálne fondy z programu LEADER, podporila ich European cultural foundation a boli tiež partnerom projektu, ktorý bol financovaný cez International Visegrad fund“Z väčšej časti sme zrekonštruovali verejné priestory divadla, tento rok by sme túto časť obnovy chceli uzavrieť – chýba tomu už len skutočne málo,” dodal Michal Ditte s tým, že v dotačnom systéme Fondu na podporu umenia v programe veľkých kultúrnych centier Divadlo Pôtoň kleslo v pridelenej dotácii o 33.000 eur. “Nepoznáme dôvod. Ak sme v roku 2017 mali viac ako 120 podujatí a aktivít, tak v roku 2018 to bude určite menší rozsah. Hľadáme ďalšie zdroje. Je dosť pravdepodobné, že viaceré projekty budú mať presah až do začiatku roka 2019,” uzavrel divadelný dramaturg.

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zuzana Golianová
PR manažérka

Podobné príspevky
Čítať viac...

Premiéra MIRACLES!

Divadlo Pôtoň oslovilo na spoluprácu tri divadelné zoskupenia, ktorých výrazný autorský rukopis roky spoluvytvára to najlepšie na domácej nezávislej scéne. Debris company, Med & Prach, Sláva Daubnerová a Divadlo Pôtoň vytvorili multižánrové dielo s témou zázrak. Miracles sa uskutoční v netradičných priestoroch bývalého kráľovského mesta Bátovce, diváci tak budú netradične putovať za súčasným umením viac než tri kilometre. Premiéra je naplánovaná na 7. mája 2017.
Čítať viac...

Výzva: Chceme slovenskú literatúru

Divadlo Pôtoň prijalo žiadosti o poskytnutie relácií zo strany viacerých obcí na Slovensku a preto sa tvorivý tím rozhodol celý projekt posunúť ďalej a šíriť relácie v roku 2016 aj v obciach mimo levického okresu. Ak sa chcete do propagácie slovenskej literatúry zapojiť aj vy a máte o relácie záujem, tak je to úplne jednoduché.
Čítať viac...

Hľadajú sa malí hudobníci

Vyzývame rodičov malých hudobníkov, ktorí cvičia na akýkoľvek hudobný nástroj, aby sa zapojili do projektu zoskupenia Cluster Ensemble. Malí hudobníci absolvujú v sobotu 18. júna 2016 krátky, ale intenzívny workshop pod lektorským vedením Fera Királyho a večer budú na koncerte účinkovať spolu s renomovanými slovenskými hudobníkmi.
Čítať viac...

Americký cisár na Divadelnej Nitre 2018

Koprodukčná inscenácia Americký cisár Štúdia 12, Bratislava a Divadla Pôtoň, Bátovce je v hlavnom programe medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018. Na festivale sa okrem slovenských divadiel predstavia divadlá z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Nemecka, Portugalska, Anglicka a Libanonu.
Čítať viac...

Čakanie na zázrak

V piatok 1. októbra 2021 sa v záhrade Divadla Pôtoň v Bátovciach uskutoční otvorenie trvalej vizuálnej inštalácie Juraja Poliaka Neprítomnosť zázraku nás vyčerpáva, ktorá bola realizovaná pre medzinárodnú výstavu scénografie a divadelného priestoru Pražské Quadriennale 2019.