Divadlo Pôtoň uvedie v premiére novú inscenáciu Besy 21.

Téma strachu vystupuje čoraz viac do popredia spoločenských tém. Významný britský sociológ Frank Furedi vo svojej knihe „Kultúra strachu“ rozoberá, ako sa stal strach neoddeliteľnou súčasťou nášho života a ako prenikol do každého jeho aspektu. V uvažovaní o strachu sme nechceli ostať sami, a preto sme oslovili k spolupráci viacerých autorov a výtvarníkov. Vychádzali sme z metódy práce, ktorú sme si ako tvorcovia častokrát overovali v teréne pri zbere dokumentárneho materiálu. Tentokrát sme však zvolili ako zdrojový materiál umelecké diela vytvorené pre tento projekt. Vzniklo päť dramatických textov a 20 výtvarných diel študentov, ktoré boli vytvorené pod lektorským vedením Martina Dernera a Martina Piačeka. Inscenácia je zhrnutím a abstraktom strachov a besov, ktoré reprezentujú pocit už etablovanej, ale i nastupujúcej generácie umelcov.

Premiéra sa uskutoční 18. decembra 2015 o 19:00 h v Divadle Pôtoň.

 

Autori: Gabriela Alexová, Miroslav Dacho, Michal Ditte, Miklós Forgács, Karol D. Horváth, Réžia: Iveta Ditte Jurčová, Dramaturgia: Michal Ditte, Hudba: Debris Company, Scénografia: Tom Ciller, Účinkujú: Branislav Matuščin, Henrieta Rabová, Daniela Gudabová, Lucia Čižinská, Simona Hudecová, Štefan Jurča.

Inscenácia vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Podobné príspevky
Čítať viac...

Keď je divadlo závislé na počasí

Sme neustále na stránkach SHMÚ, na nórskych družiciach a úpenlivo striehneme na to, aké bude v nedeľu počasie. Je to po prvýkrát, kedy si uvedomujeme, že je náš projekt závislý od toho, či bude pekne a teplo. Nielen kvôli účinkujúcim, ale ja kvôli divákom. Je to však vec, ktorú ako jedinú nedokážeme ovplyvniť, povedal riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte.
Čítať viac...

Americký cisár je nominovaný v troch kategóriách cien Dosky 2018

Koprodukčný divadelný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň podľa reportážnej knihy Martina Pollacka - "Americký cisár. Masový útek z Haliče" je nominovaný na cenu Dosky 2018 v kategórii Najlepšia inscenácia divadelnej sezóny, spolu s inscenáciami Činohry Slovenského národného divadla Vojna a mier (réžia Marián Amsler) a Pred západom slnka (Michal Vajdička). Režisérka Iveta Ditte Jurčová je nominovaná na cenu v kategórii Najlepšia réžia divadelnej sezóny (inscenácia Americký cisár) a Katarína Caková spolu s Ivetou Ditte Jurčovou získali nomináciu v kategórii Najlepšia scénografia divadelnej sezóny (inscenácia Americký cisár).
Čítať viac...

Trojkilometrová púť za zázrakmi

Každé jedno dielo pracuje s rôznymi formálnymi a výrazovými prostriedkami. Diváci, ktorí budú putovať viac než tri kilometre za súčasným umením, po rôznych lokalitách bývalého kráľovského mesta, sa stretnú s prvkami súčasného tanca, fyzického divadla, vážnej hudby, opery, videoartu, ale aj so zvukovými a výtvarnými inštaláciami.
Čítať viac...

Premiéra MIRACLES!

Divadlo Pôtoň oslovilo na spoluprácu tri divadelné zoskupenia, ktorých výrazný autorský rukopis roky spoluvytvára to najlepšie na domácej nezávislej scéne. Debris company, Med & Prach, Sláva Daubnerová a Divadlo Pôtoň vytvorili multižánrové dielo s témou zázrak. Miracles sa uskutoční v netradičných priestoroch bývalého kráľovského mesta Bátovce, diváci tak budú netradične putovať za súčasným umením viac než tri kilometre. Premiéra je naplánovaná na 7. mája 2017.
Čítať viac...

Mimoriadny výskum vplyvu neformálneho vzdelávania na mládež

Unikátny výskum Centra pre výskum etnicity a kultúry realizovaný pre divadlo a kultúrne centrum Pôtoň. Výskum prebiehal v rámci vzdelávacieho umeleckého projektu "Psota na Slovensku" a bol zameraný na zmeny postojov mladých ľudí k spoločenským témam.
Čítať viac...

OPEN CALL In memoriam: Human

Divadlo Pôtoň hľadá mladých umelcov vo veku 18 - 30 rokov, ktorí by sa zúčastnili medzinárodného projektu In Memoriam: Human a tvorili tak slovenskú skupinu účastníkov. V projekte sú zapojení aj mladí umelci z Francúzska, Jordánska a Palestíny. In Memoriam: Human si ako nosnú tému vzal tému ĽUDSKOSŤ.