Divadlo Pôtoň uvedie v premiére novú inscenáciu Besy 21.

Téma strachu vystupuje čoraz viac do popredia spoločenských tém. Významný britský sociológ Frank Furedi vo svojej knihe „Kultúra strachu“ rozoberá, ako sa stal strach neoddeliteľnou súčasťou nášho života a ako prenikol do každého jeho aspektu. V uvažovaní o strachu sme nechceli ostať sami, a preto sme oslovili k spolupráci viacerých autorov a výtvarníkov. Vychádzali sme z metódy práce, ktorú sme si ako tvorcovia častokrát overovali v teréne pri zbere dokumentárneho materiálu. Tentokrát sme však zvolili ako zdrojový materiál umelecké diela vytvorené pre tento projekt. Vzniklo päť dramatických textov a 20 výtvarných diel študentov, ktoré boli vytvorené pod lektorským vedením Martina Dernera a Martina Piačeka. Inscenácia je zhrnutím a abstraktom strachov a besov, ktoré reprezentujú pocit už etablovanej, ale i nastupujúcej generácie umelcov.

Premiéra sa uskutoční 18. decembra 2015 o 19:00 h v Divadle Pôtoň.

 

Autori: Gabriela Alexová, Miroslav Dacho, Michal Ditte, Miklós Forgács, Karol D. Horváth, Réžia: Iveta Ditte Jurčová, Dramaturgia: Michal Ditte, Hudba: Debris Company, Scénografia: Tom Ciller, Účinkujú: Branislav Matuščin, Henrieta Rabová, Daniela Gudabová, Lucia Čižinská, Simona Hudecová, Štefan Jurča.

Inscenácia vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Podobné príspevky
Čítať viac...

aBASTA 2014

Prihláste sa na workshopy v rámci letného umeleckého tábora aBASTA, ktorý sa uskutoční 13. júna - 18. júla 2014 v priestoroch Divadla Pôtoň. Lektormi sú Viera Dubačová, Martin Dufek, Beáta Kolbašská, Eva Klinčoková, Jakub Pišek, Jaroslav Viňarský.
Čítať viac...

Vilikovský, Balla a Kompaníková v obecných rozhlasoch

Divadlo Pôtoň z Bátoviec zvolilo nevšedný a originálny spôsob propagácie súčasnej slovenskej literatúry a hudby. Tvorivý tím divadla v októbri spúšťa jednu z aktivít projektu Centrum umenia a kreativity, v rámci ktorej z obecných rozhlasov troch obcí budú znieť úryvky z vybraných diel slovenských spisovateľov. Relácie budú doplnené o skladby mladých slovenských skladateľov a hudobníkov. V roku 2015 bude vyrobených a odvysielaných 12 relácií, ktoré redakčne pripravuje Diana Mašlejová v spolupráci s hudobným dramaturgom Robertom Pospíšom.
Čítať viac...

Otvárame rok 2017

Aktuálny rok 2017 sa v Divadlo Pôtoň začne prvým rezidenčným pobytom mladej spisovateľky Kataríny Vargovej a jej workshopom kreatívneho písania, pre mladých manažérov kultúry je určený workshop Impulz, ktorý ponúkne návod, ako postupovať pri tvorbe umeleckého projektu. Na záver mesiaca uvádza tento mladý kreatívny priestor v bývalom kultúrnom dome v Bátovciach aj filmové projekcie – animovaný film Až na severný pól a americkú drámu James White.
Čítať viac...

Rezidenčný program pre rok 2017

Divadlo Pôtoň ponúka slovenským umelcom pracovný a tvorivý priestor na slovenskom vidieku. Umelci sa môžu uchádzať o 20 rezidenčných pobytov, ktoré divadlo vyblokovalo pre rok 2017. Prihlášky je potrebné odoslať do 15. septembra 2016.