Prvú tohtoročnú premiéru v Divadle Pôtoň bude mať koprodukčná inscenácia s ukrajinskými umelcami VOJENSKÉ MENO RAMA. Režisér z Ľvova Sashko Brama, ktorý svojou autorskou  inscenáciou R+J vzbudil rozruch na Divadelnej Nitre 2015, prináša na Slovensko skutočný príbeh mladej ženy a príbeh jej krajiny. Jedno z najmladších divadiel na Slovensku, ktoré sa vyznačuje angažovanou tvorbou, plánuje s pôvodnou inscenáciou aj cestovať po slovenských mestách, premiéra je naplánovaná na 6. marca 2017 v Bátovciach.

„Sashko ponúkol na spracovanie skutočný príbeh. Ide o príbeh tridsaťpäť ročnej ukrajinskej ženy z dobre situovanej rodiny, ktorá sa v jednej chvíli rozhodne opustiť pohodlný, nalinkovaný život a oslobodiť sa, nájsť iný zmysel existencie. V tom sa na Ukrajine vyhrotí konflikt, ktorý vedie k rozdeleniu Ukrajiny na dve časti a mladá žena chodí na frontovú líniu, aby tam pomáhala vojakom,“ povedal k príbehu najnovšej inscenácie riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte. Podľa neho má byť pripravovaná inscenácia formálne bohatá, počíta sa s využitím videoprojekcie, zvukovej inštalácie a s naturálnym divadlom. „Každý jeden obraz, ktorý ukrajinskí umelci priniesli, predstavuje silný dokumentárny materiál a ponúka veľa inšpirácií, ako príbeh tlmočiť divákom,“ dodal.

Sashko Brama bol ešte minulý rok v Bátovciach na rezidenčnom pobyte. Na príbeh, ktorý priniesol na Slovensko, zbieral materiál deväť rokov.  Ide o skutočný príbeh Ukrajinky Júlie, ktorá na inscenovanie poskytla svoje osobné zážitky. Pôvodný zámer divadelníkov bol, že aj ona bude spolu s hercami na javisku ako účinkujúca, no v procese tvorby sa ukázalo, že opätovné prežívanie intenzívnych momentov by bolo príliš psychicky náročné až bolestné.

Predstavenia v ukrajinčine budú tlmočené do slovenského jazyka.

Režiséra spoznali Michal Ditte a Iveta Ditte Jurčová pred dvoma rokmi na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra, na ktorom uviedol experimentálnu inscenáciu s presahom ku koncertu R+J. „Veľmi nás vtedy oslovila Sashkova inscenácia, z hľadiska témy aj formy. A to aj v rámci kontextu Divadelnej Nitry, ktorej témou bola empatia. Išlo o parafrázu na Shakespearovu hru Rómeo a Júlia. Mohli by sme povedať, že to bolo v istej chvíli angažované divadlo, podobné našej tvorbe a preto sme Sashka hneď kontaktovali, poďakovali sa za predstavenie a ponúkli možnosť urobiť inscenáciu u nás, v Divadle Pôtoň,“ povedal o začiatku spolupráce Michal Ditte.

 

VOJENSKÉ MENO RAMA

Námet: Julia Haribol, Sashko Brama, Dramaturgia: Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová, Scénografia: Tom Ciller, Hudba: Ruslan Boiaryn, Réžia: Sashko Brama.

Hrajú: Nina Khyzhna, Andrii Buchko, Ruslan Boiaryn.

 

Premiéra: 6. marca 201, Divadlo Pôtoň, Bátovce

Reprízy: 13. marca 2017, Záhrada CNK, Banská Bystrica, 15. marca 2017, Stanica Žilina Záriečie, 17. marca 2017, Slovenské národné divadlo, Bratislava

 

Chcem kúpiť vstupenky na premiéru v predpredaji.

Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, vznikla s podporou European Cultural Foundation.

 

Zuzana Golianová
PR manažérka Divadla Pôtoň

21. február 2017, Bratislava 

Podobné príspevky
Čítať viac...

Divadlo Pôtoň na Novej dráme

Inscenácia Krajina nepokosených lúk Divadla Pôtoň bola zaradená medzi 9 súťažných inscenácií festivalu Nová dráma / New drama 2014, ktorý sa uskutoční 12. - 17. mája 2014 v Bratislave.
Čítať viac...

Psota na Slovensku 2017

Divadlo Pôtoň nachádza dlhodobo prieniky medzi umeleckým, spoločenským a edukatívnym. Takýmto má byť aj projekt Psota na Slovensku, ktorý v polovici decembra ponúka študentom pedagogických škôl. Ide o sériu predstavení, prednášok a diskusií. Do programu sa zapojili: Divadlo Nomantinels, Nové divadlo z Nitry a Bábkové divadlo na rázcestí z Banskej Bystrice. Psota na Slovensku vznikla na pôde Divadla Pôtoň v Bátovciach v roku 2013.
Čítať viac...

Vilikovský, Balla a Kompaníková v obecných rozhlasoch

Divadlo Pôtoň z Bátoviec zvolilo nevšedný a originálny spôsob propagácie súčasnej slovenskej literatúry a hudby. Tvorivý tím divadla v októbri spúšťa jednu z aktivít projektu Centrum umenia a kreativity, v rámci ktorej z obecných rozhlasov troch obcí budú znieť úryvky z vybraných diel slovenských spisovateľov. Relácie budú doplnené o skladby mladých slovenských skladateľov a hudobníkov. V roku 2015 bude vyrobených a odvysielaných 12 relácií, ktoré redakčne pripravuje Diana Mašlejová v spolupráci s hudobným dramaturgom Robertom Pospíšom.
Čítať viac...

V Bátovciach spúšťajú zdigitalizované Kino*

Počas víkendu 10. - 12. júla 2015 bude Kino* Divadla Pôtoň po prvýkrát premietať filmy v technicky modernizovanej sále. Kino disponuje novou projekčnou a zvukovou technikou, novým projekčným plátnom s rozmermi 6 metrov x 3 metre, čím sa zabezpečí technicky kvalitná prezentácia filmových projekcií. Dramaturgia kina je zameraná najmä na európsku kinematografiu a snaží sa postihnúť všetky vekové kategórie divákov.
Čítať viac...

Výzva: Chceme slovenskú literatúru

Divadlo Pôtoň prijalo žiadosti o poskytnutie relácií zo strany viacerých obcí na Slovensku a preto sa tvorivý tím rozhodol celý projekt posunúť ďalej a šíriť relácie v roku 2016 aj v obciach mimo levického okresu. Ak sa chcete do propagácie slovenskej literatúry zapojiť aj vy a máte o relácie záujem, tak je to úplne jednoduché.