Divadlo Pôtoň v závere roka rozširuje svoj záber záujmu a aktivít smerom ku koprodukčným projektom s presahom do verejného života. V spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) sa zameriava na výskum publika, s Nadáciou Milana Šimečku robí Jesennú školu Umením proti radikalizácii; v novembri uvádza aj koprodukčný projekt s Kompániou Szinház Woman´s fate today a hosťujúce predstavenie Elledanse Mama ma má. Na Noc divadiel naplánovali Pecha Kuchu a Debris company.

„Projekt na výskum publika prebieha v chudobných lokalitách Slovenska, v obciach do tisíc obyvateľov.  Vzorka respondentov je podrobená viacerým výskumným aktivitám, workshopom a vystavená súčasnému umeniu. Už teraz je o výsledky nášho skúmania značný záujem a dotazník, ktorý sme zostavili, chcú preberať pre svoje potreby aj ďalší výskumníci zo SAV,” povedal o aktuálnom projekte Apel lokality riaditeľ divadla Michal Ditte. V októbri sa uskutočnili prvé dve celodenné podujatia v obciach Brehy a Tekovské Lužany. V novembri sa pridá Pukanec a poslednou zastávkou by mal byť Lišov. Výsledky budú v databázach SAV ako podklad k sociologicko-teatrologickej správe. “Tú, spolu so samotnými výsledkami výskumu, poskytneme viacerým inštitúciám a organizáciám, ktoré sa venujú práci s publikom a pre ktoré môže byť tento typ výskumu užitočný. V teréne máme počas výskumu dokumentaristov – filmárov a fotografov, ktorí mapujú celý priebeh projektu,” doplnil Michal Ditte. Na konci roka plánuje Divadlo Pôtoň z takto zozbieraného materiálu usporiadať vo svojich priestoroch kolektívnu výstavu fotografií.

Divadlo spolupracuje aj s Nadáciou Milana Šimečku, v dňoch od 18. do 23. novembra 2017 organizujú Jesennú školu Umením proti radikalizácii. Workshop je určený organizáciám a neformálnym skupinám, ktoré sa vo svojej práci venujú témam extrémizmu, diskriminácii a chcú pri svojej činnosti aktívne využívať film, vizuálne umenie alebo divadelné formy.

V nedeľu 26. novembra 2017 je na programe prvé uvedenie koprodukčného projektu Divadla Pôtoň a Kompánie Szinház Woman´s fate today, ktorého hlavnou témou sú osudy súčasných žien zrkadlené v antických hrdinkách. “S maďarským divadlom Kompánia spolupracujeme už od roku 2004. Tohtoročná koprodukčná inscenácia vzniká v úzkej spolupráci oboch tímov na jednej téme. Divadlo Pôtoň každoročne spolupracuje s inými zoskupeniami alebo divadlami,” spresnil Michal Ditte. V roku 2017 to boli tri projekty: Vojenské meno Rama s ukrajinským tímom režiséra Sashka Bramu, Miracles, ktoré vznikali v spolupráci s ďalšími troma nezávislými divadlami a aktuálne Woman´s fate today. Na budúci rok je plánovaná premiéra koprodukčnej inscenácie so Štúdiom 12 Americký cisár. “Pre Divadlo Pôtoň sú tieto projekty veľmi obohacujúce, pretože ako tím sa stretávame neustále s novými ľuďmi a popri tvorbe a komunikácii získavame nové impulzy, inšpiráciu, ale aj nadhľad. Bojujeme tak aj proti tvorivej stagnácii a zacykleniu,” uzavrel riaditeľ divadla.

Na Noc divadiel bude v Bátovciach 18. novembra 2017 štvrté, posledné tohtoročné vydanie Pecha Kucha Night s Debris company, ktoré pricestuje s inscenáciou Dolcissime siréne a výstavou Eriky Miklóšovej s názvom Sempre si fa mare maggiore. Navyše na fasáde divadla je možné stále vidieť dielo Ilony Németh Keď.

V piatok 17. novembra 2017 sa v náhradnom termíne (hosťovanie bolo v septembri zrušené) uskutoční hosťovanie činohernej autorskej inscenácie Mama ma má o význame našich matiek v živote a v dnešnom svete, o vzájomných nedorozumeniach medzi dcérami a ich matkami. Réžia a dramaturgia: Veronika Pavelková a Martin Hodoň. Inscenácia získala cenu Dosky 2015 v kategórii Objav roka.

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zuzana Golianová
PR manažérka

Podobné príspevky
Čítať viac...

Workshop: kultúrny manažment a produkcia

Chcete si vyskúšať, aké je to byť súčasťou projektového tímu v nezávislom kultúrnom centre na vidieku? Chcete si vyskúšať komunikáciu so sponzormi, s mediálnymi partnermi, umelcami a ostatnými členmi tímu? Máte záujem dozvedieť sa ako projekt v oblasti kultúry vzniká, čím treba začať, ako na ňom pracovať a ako na nič dôležité nezabudnúť? Prihláste sa do 1. marca 2016 na workshop Impulz 2016, ktorý sa uskutoční v termíne 18. - 20. marca 2016 v Divadle Pôtoň.
Čítať viac...

In memoriam: Human

V septembri a októbri 2020 Divadlo Pôtoň organizovalo medzinárodné online vzdelávanie pre mladých umelcov. Projektu s názvom In Memoriam: Human sa celkovo zúčastnilo 31 umelcov vo veku 18 až 30 rokov, pochádzajúcich zo Slovenska, Jordánska, Francúzska a Palestíny.
Čítať viac...

Americký cisár je najlepšou inscenáciou sezóny

Ocenenie Dosky 2018 za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny 2017/2018 získala hra Americký cisár podľa knihy Martina Pollacka v podaní Štúdia 12 Bratislava a Divadla Pôtoň Bátovce v réžii Ivety Ditte Jurčovej. Scénická kompozícia spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia.
Čítať viac...

aBASTA 2014

Prihláste sa na workshopy v rámci letného umeleckého tábora aBASTA, ktorý sa uskutoční 13. júna - 18. júla 2014 v priestoroch Divadla Pôtoň. Lektormi sú Viera Dubačová, Martin Dufek, Beáta Kolbašská, Eva Klinčoková, Jakub Pišek, Jaroslav Viňarský.
Čítať viac...

V marci premiéra a Natálka zo SND

Marec bude v Divadle Pôtoň mimoriadne plným obdobím s bohatým programom, celkovo ide o 15 podujatí a 20 sprievodných akcií s aktívnou účasťou 28 umelcov. Naplánovaná je prvá premiéra v roku - VOJENSKÉ MENO RAMA ukrajinského režiséra Sasha Bramu a jej hosťovania po slovenských mestách. Naopak z Bratislavy do Bátoviec vycestuje kontroverzná inscenácia Natálka. Ďalej to budú reprízy, prednášky, workshopy, vzdelávacie projekty, rezidencie a filmy.
Čítať viac...

Miracles: Putovanie za zázrakmi

Prvou premiérou sezóny v Divadle Pôtoň je projekt, ktorý spojil štyri nezávislé divadelné skupiny a približne dvadsiatku umelcov. Produkcia sa uskutočňuje v špecifických exteriérových a interiérových priestoroch bývalého kráľovského mesta Bátovce a diváci budú počas nej putovať viac než 3 kilometre.