Divadlo Pôtoň v závere roka rozširuje svoj záber záujmu a aktivít smerom ku koprodukčným projektom s presahom do verejného života. V spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) sa zameriava na výskum publika, s Nadáciou Milana Šimečku robí Jesennú školu Umením proti radikalizácii; v novembri uvádza aj koprodukčný projekt s Kompániou Szinház Woman´s fate today a hosťujúce predstavenie Elledanse Mama ma má. Na Noc divadiel naplánovali Pecha Kuchu a Debris company.

„Projekt na výskum publika prebieha v chudobných lokalitách Slovenska, v obciach do tisíc obyvateľov.  Vzorka respondentov je podrobená viacerým výskumným aktivitám, workshopom a vystavená súčasnému umeniu. Už teraz je o výsledky nášho skúmania značný záujem a dotazník, ktorý sme zostavili, chcú preberať pre svoje potreby aj ďalší výskumníci zo SAV,” povedal o aktuálnom projekte Apel lokality riaditeľ divadla Michal Ditte. V októbri sa uskutočnili prvé dve celodenné podujatia v obciach Brehy a Tekovské Lužany. V novembri sa pridá Pukanec a poslednou zastávkou by mal byť Lišov. Výsledky budú v databázach SAV ako podklad k sociologicko-teatrologickej správe. “Tú, spolu so samotnými výsledkami výskumu, poskytneme viacerým inštitúciám a organizáciám, ktoré sa venujú práci s publikom a pre ktoré môže byť tento typ výskumu užitočný. V teréne máme počas výskumu dokumentaristov – filmárov a fotografov, ktorí mapujú celý priebeh projektu,” doplnil Michal Ditte. Na konci roka plánuje Divadlo Pôtoň z takto zozbieraného materiálu usporiadať vo svojich priestoroch kolektívnu výstavu fotografií.

Divadlo spolupracuje aj s Nadáciou Milana Šimečku, v dňoch od 18. do 23. novembra 2017 organizujú Jesennú školu Umením proti radikalizácii. Workshop je určený organizáciám a neformálnym skupinám, ktoré sa vo svojej práci venujú témam extrémizmu, diskriminácii a chcú pri svojej činnosti aktívne využívať film, vizuálne umenie alebo divadelné formy.

V nedeľu 26. novembra 2017 je na programe prvé uvedenie koprodukčného projektu Divadla Pôtoň a Kompánie Szinház Woman´s fate today, ktorého hlavnou témou sú osudy súčasných žien zrkadlené v antických hrdinkách. “S maďarským divadlom Kompánia spolupracujeme už od roku 2004. Tohtoročná koprodukčná inscenácia vzniká v úzkej spolupráci oboch tímov na jednej téme. Divadlo Pôtoň každoročne spolupracuje s inými zoskupeniami alebo divadlami,” spresnil Michal Ditte. V roku 2017 to boli tri projekty: Vojenské meno Rama s ukrajinským tímom režiséra Sashka Bramu, Miracles, ktoré vznikali v spolupráci s ďalšími troma nezávislými divadlami a aktuálne Woman´s fate today. Na budúci rok je plánovaná premiéra koprodukčnej inscenácie so Štúdiom 12 Americký cisár. “Pre Divadlo Pôtoň sú tieto projekty veľmi obohacujúce, pretože ako tím sa stretávame neustále s novými ľuďmi a popri tvorbe a komunikácii získavame nové impulzy, inšpiráciu, ale aj nadhľad. Bojujeme tak aj proti tvorivej stagnácii a zacykleniu,” uzavrel riaditeľ divadla.

Na Noc divadiel bude v Bátovciach 18. novembra 2017 štvrté, posledné tohtoročné vydanie Pecha Kucha Night s Debris company, ktoré pricestuje s inscenáciou Dolcissime siréne a výstavou Eriky Miklóšovej s názvom Sempre si fa mare maggiore. Navyše na fasáde divadla je možné stále vidieť dielo Ilony Németh Keď.

V piatok 17. novembra 2017 sa v náhradnom termíne (hosťovanie bolo v septembri zrušené) uskutoční hosťovanie činohernej autorskej inscenácie Mama ma má o význame našich matiek v živote a v dnešnom svete, o vzájomných nedorozumeniach medzi dcérami a ich matkami. Réžia a dramaturgia: Veronika Pavelková a Martin Hodoň. Inscenácia získala cenu Dosky 2015 v kategórii Objav roka.

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zuzana Golianová
PR manažérka

Podobné príspevky
Čítať viac...

Umelci sa budú venovať miestnym komunitám

Divadlo Pôtoň prináša súčasné umenie tam, kde by ho očakával málokto – na slovenský vidiek, do kultúrnej a ekonomickej periférie. Ročne zrealizuje približne 150 podujatí v oblasti divadla, filmu, hudby a vizuálneho umenia. V roku 2016 bude hostiť viac než 70 umelcov zo Slovenska, Maďarska, Francúzska a Českej republiky, ktorí budú pracovať na svojich dielach v rámci rezidenčných pobytov.
Čítať viac...

Hľadajú sa malí hudobníci

Vyzývame rodičov malých hudobníkov, ktorí cvičia na akýkoľvek hudobný nástroj, aby sa zapojili do projektu zoskupenia Cluster Ensemble. Malí hudobníci absolvujú v sobotu 18. júna 2016 krátky, ale intenzívny workshop pod lektorským vedením Fera Királyho a večer budú na koncerte účinkovať spolu s renomovanými slovenskými hudobníkmi.
Čítať viac...

Premiéra: Do dna

Premiéra sa uskutoční 20. decembra 2016 v Divadle Pôtoň.
Čítať viac...

Miracles: Premiéra zrušená!

Divadlo Pôtoň oznamuje, že premiéra projektu MIRACLES, ktorá sa mala uskutočniť v piatok 7. októbra 2016 v Bátovciach je zrušená z vážnych zdravotných problémov niekoľkých členov tímu. O novom termíne premiéry projektu budeme informovať na stránkach divadla, ako aj prostredníctvom sociálnych sietí všetkých participujúcich tímov. Ospravedlňujeme sa za vzniknuté problémy, najmä divákom, ktorí si cestu do Bátoviec plánovali v predstihu. Ďakujeme za pochopenie a pevne veríme, že si k nám nájdete cestu aj v novom termíne. Program premiéry mal ukončiť koncert BALADY Roberta Pospíša a Martina Sillaya. Koncert sa napriek zrušenej premiére uskutoční o 19:00 vo veľkej sále Divadla Pôtoň.