Oficiálne otvárame Park umenia – 2.7.2022. Prihláste sa na komentované prehliadky k aktuálnym umeleckým dielam, navštívte predstavenie Aero zoskupenia Odivo a večer si nenechajte újsť koncert Moyzesovho kvarteta.

Na komentovanú prehliadku Parku umenia sa môžete prihlásiť každú sobotu od 18:00 do 20:00. V prípade, že vám sobota nevyhovuje, kontaktujte nás a môžeme sa dohodnúť na inom termíne.

8.7.2022 privítame v Parku umenia dvojkoncert. Svoju hudobnú tvorbu vám predstaví naša aktuálna rezidentka Karin Ospelt a potom sa môžete tešiť na world music v podaní skupiny Banda.

Časy, ktoré žijeme nie sú ľahké. Naše emócie sú vybičované do krajností. Frustrácia, hnev, ľútosť, sklamanie, strach… to všetko prežívame všetci. Cesty za krásou pokračujú aj v júli. 9.7.2022 sa stretneme neďaleko zátoky priehrady Lipovina a 16.7.2022 na poli na rázcestí smer Levice.

Neviete, čo s vašimi deťmi v prvé dva júlové týždne? Pošlite ich na Letný tábor do Pôtone. Viac informácií nájdete na samostatnej stránke. Lektorkami workshopov budú naše ukrajinské dobrovoľníčky Polina a Marharita. Workshopy budú prebiehať počas pracovných dní od 9:00 do 13:00 a v angličtine.

24.7.2022 uvedieme inscenáciu Terra Apathy v rámci festivalu Hviezdne noci v Bytči. Nový projekt čerpá z príbehu obce Horné Opatovce, ktorá po výstavbe hlinikárne v Žiari nad Hronom čelila ekologickej katastrofe a v roku 1969 bola uznesením vlády Československej socialistickej republiky zlikvidovaná a vymazaná z mapy. Tvorcovia inscenácie Terra Apathy nadväzujú projektom na dramaturgickú líniu dokumentárneho divadla v ktorej sa venujú zabudnutým alebo tabuizovaným témam. Medzi významné projekty tejto línie patria: Terra Granus (2008) – likvidácia obce Mochovce kvôli výstavbe jadrovej elektrárne, Tajomstvo domu Skuteckých (2009) – história vily Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici, Nežná (2009) – dvadsiate výročie Nežnej revolúcie, Psota (2012) – chudoba na Slovensku. Inscenáciám v línii dokumentárneho divadla predchádza výskum v daných lokalitách a tvorcovia po zdrojových materiáloch pátrajú v dostupných archívnych materiáloch. Dôležitou súčasťou výskumu je aj oral history s pamätníkmi udalostí, ktorí tvorcom poskytujú cenné a intímne výpovede.

Rezidenčný umelecký program zaplnili umelci z Nórska, Lichtenštajnska a Slovenska. S režisérom Martinom Valientem a choreografkou Gundhild Bjornsgard a slovenskými performermi pripravujeme site specific produkciu “Volanie terasy”, ktorej uvedenie v štádiu work in progress bude 8.8.2022 v Dudinciach – v schátranej kúpeľnej terase. Karin Ospelt pracuje na svojich dielach v kostoloch v obci Beluj a esenciu z nich prenesie v rámci work in progress prezentácie do Bátoviec 8.7.2022. Svoj rezidenčný pobyt začala v Bátovciach aj Martina Morger, s ktorej dielom sa budete môcť zoznámiť začiatkom augusta.

Tešíme sa na vašu návštevu v Bátovciach. Prejdite si aj náš Park umenia, ktorý už začína žiť svojim prirodzeným, ale aj umeleckým životom.

Projekt Centrum umenia a kreativity z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podobné príspevky
Čítať viac...

Divadlo Pôtoň spolu so Slovenskou akadémiou vied skúma publikum

Divadlo Pôtoň v závere roka rozširuje svoj záber záujmu a aktivít smerom ku koprodukčným projektom s presahom do verejného života. V spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) sa zameriava na výskum publika, s Nadáciou Milana Šimečku robí Jesennú školu Umením proti radikalizácii; v novembri uvádza aj koprodukčný projekt s Kompániou Szinház Woman´s fate today a hosťujúce predstavenie Elledanse Mama ma má. Na Noc divadiel naplánovali Pecha Kuchu a Debris company.
Čítať viac...

Divadlo bez hranic so Psotou

5. júna 2013 bude Divadlo Pôtoň pravdepodobne otvárať festival Divadlo bez Hranic 2013 s inscenáciou Psota. Brutálny príbeh sociálneho, emocionálneho a morálneho úpadku bežnej slovenskej rodiny vzbudzuje hrôzu, ale aj nádej a náhlu potrebu vzájomnosti a ľudskosti.
Čítať viac...

Americký cisár je nominovaný v troch kategóriách cien Dosky 2018

Koprodukčný divadelný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň podľa reportážnej knihy Martina Pollacka - "Americký cisár. Masový útek z Haliče" je nominovaný na cenu Dosky 2018 v kategórii Najlepšia inscenácia divadelnej sezóny, spolu s inscenáciami Činohry Slovenského národného divadla Vojna a mier (réžia Marián Amsler) a Pred západom slnka (Michal Vajdička). Režisérka Iveta Ditte Jurčová je nominovaná na cenu v kategórii Najlepšia réžia divadelnej sezóny (inscenácia Americký cisár) a Katarína Caková spolu s Ivetou Ditte Jurčovou získali nomináciu v kategórii Najlepšia scénografia divadelnej sezóny (inscenácia Americký cisár).
Čítať viac...

Máj 2022

Swing Heil v Bátovciach a Cesta za krásou s poradovým číslom 5.
Čítať viac...

Január 2022

Pandemická rezidencia Kataríny Markovej a Mila Jurániho v Divadle Pôtoň.
Čítať viac...

Online premiéra Charon

Inscenácia CHARON o prievozníkovi duší, vytvorená slovenskými profesionálnymi tvorcami, bude už čoskoro odpremiérovaná. Tematicky sa opiera o rôzne mýty spojené s cestou do a z podsvetia, ktoré ovplyvnili dušu človeka a spôsobili jej premenu.