Oficiálne otvárame Park umenia – 2.7.2022. Prihláste sa na komentované prehliadky k aktuálnym umeleckým dielam, navštívte predstavenie Aero zoskupenia Odivo a večer si nenechajte újsť koncert Moyzesovho kvarteta.

Na komentovanú prehliadku Parku umenia sa môžete prihlásiť každú sobotu od 18:00 do 20:00. V prípade, že vám sobota nevyhovuje, kontaktujte nás a môžeme sa dohodnúť na inom termíne.

8.7.2022 privítame v Parku umenia dvojkoncert. Svoju hudobnú tvorbu vám predstaví naša aktuálna rezidentka Karin Ospelt a potom sa môžete tešiť na world music v podaní skupiny Banda.

Časy, ktoré žijeme nie sú ľahké. Naše emócie sú vybičované do krajností. Frustrácia, hnev, ľútosť, sklamanie, strach… to všetko prežívame všetci. Cesty za krásou pokračujú aj v júli. 9.7.2022 sa stretneme neďaleko zátoky priehrady Lipovina a 16.7.2022 na poli na rázcestí smer Levice.

Neviete, čo s vašimi deťmi v prvé dva júlové týždne? Pošlite ich na Letný tábor do Pôtone. Viac informácií nájdete na samostatnej stránke. Lektorkami workshopov budú naše ukrajinské dobrovoľníčky Polina a Marharita. Workshopy budú prebiehať počas pracovných dní od 9:00 do 13:00 a v angličtine.

24.7.2022 uvedieme inscenáciu Terra Apathy v rámci festivalu Hviezdne noci v Bytči. Nový projekt čerpá z príbehu obce Horné Opatovce, ktorá po výstavbe hlinikárne v Žiari nad Hronom čelila ekologickej katastrofe a v roku 1969 bola uznesením vlády Československej socialistickej republiky zlikvidovaná a vymazaná z mapy. Tvorcovia inscenácie Terra Apathy nadväzujú projektom na dramaturgickú líniu dokumentárneho divadla v ktorej sa venujú zabudnutým alebo tabuizovaným témam. Medzi významné projekty tejto línie patria: Terra Granus (2008) – likvidácia obce Mochovce kvôli výstavbe jadrovej elektrárne, Tajomstvo domu Skuteckých (2009) – história vily Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici, Nežná (2009) – dvadsiate výročie Nežnej revolúcie, Psota (2012) – chudoba na Slovensku. Inscenáciám v línii dokumentárneho divadla predchádza výskum v daných lokalitách a tvorcovia po zdrojových materiáloch pátrajú v dostupných archívnych materiáloch. Dôležitou súčasťou výskumu je aj oral history s pamätníkmi udalostí, ktorí tvorcom poskytujú cenné a intímne výpovede.

Rezidenčný umelecký program zaplnili umelci z Nórska, Lichtenštajnska a Slovenska. S režisérom Martinom Valientem a choreografkou Gundhild Bjornsgard a slovenskými performermi pripravujeme site specific produkciu “Volanie terasy”, ktorej uvedenie v štádiu work in progress bude 8.8.2022 v Dudinciach – v schátranej kúpeľnej terase. Karin Ospelt pracuje na svojich dielach v kostoloch v obci Beluj a esenciu z nich prenesie v rámci work in progress prezentácie do Bátoviec 8.7.2022. Svoj rezidenčný pobyt začala v Bátovciach aj Martina Morger, s ktorej dielom sa budete môcť zoznámiť začiatkom augusta.

Tešíme sa na vašu návštevu v Bátovciach. Prejdite si aj náš Park umenia, ktorý už začína žiť svojim prirodzeným, ale aj umeleckým životom.

Projekt Centrum umenia a kreativity z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podobné príspevky
Čítať viac...

Open call na dobrovoľnícku stáž

Pozývame mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov na trojtýždňové dobrodružstvo pri prípravách a realizácii medzinárodného umeleckého festivalu Into the Miracles.
Čítať viac...

aBASTA 2014

Prihláste sa na workshopy v rámci letného umeleckého tábora aBASTA, ktorý sa uskutoční 13. júna - 18. júla 2014 v priestoroch Divadla Pôtoň. Lektormi sú Viera Dubačová, Martin Dufek, Beáta Kolbašská, Eva Klinčoková, Jakub Pišek, Jaroslav Viňarský.
Čítať viac...

Hľadáme dobrovoľníkov!

Hľadáme dobrovoľníkov, ktorí by s nami spolupracovali na prípravách prvých aktivít veľkého medzinárodného projektu, ktorý realizujeme s partnermi z Nórska, Islandu a Lichtenštajnska.
Čítať viac...

Je láska silnejšia než smrť?

Divadlo Pôtoň uvedie v sobotu 29. októbra 2016 inscenáciu Ilúzie Mestského divadla Žilina.
Čítať viac...

Psota na Slovensku 2017

Divadlo Pôtoň nachádza dlhodobo prieniky medzi umeleckým, spoločenským a edukatívnym. Takýmto má byť aj projekt Psota na Slovensku, ktorý v polovici decembra ponúka študentom pedagogických škôl. Ide o sériu predstavení, prednášok a diskusií. Do programu sa zapojili: Divadlo Nomantinels, Nové divadlo z Nitry a Bábkové divadlo na rázcestí z Banskej Bystrice. Psota na Slovensku vznikla na pôde Divadla Pôtoň v Bátovciach v roku 2013.