Divadlo Pôtoň chce umelcom ponúknuť nové ateliéry v rozlohe viac ako 170 m2.  Záujem o rezidenčné pobyty stúpa, so svojím programom sa na budúci rok prihlásilo 45 projektov, 12 z nich bude mať možnosť tvoriť na vidieku, v Bátovciach. Zároveň divadlo aktuálne vstúpilo do koprodukcie s bratislavským Štúdiom 12. Predlohou k inscenácii je reportáž Martina Pollacka Americký cisár, premiéra bude v máji 2018.

„V letných mesiacoch sme izolovali pivničné priestory, v ktorých sa plánujú vybudovať ateliéry pre umelcov v celkovej rozlohe viac ako 170 m2. Od roku 2008 preinvestovalo Divadlo Pôtoň v budove viac než 75.000 eur a vytvorilo plnohodnotný multifunkčný priestor pre umeleckú tvorbu a prezentáciu v oblastiach divadla, vizuálneho umenia, hudby a literatúry,” informoval o pokračovaní rekonštrukcie priestorov bývalého kultúrneho domu v Bátovciach riaditeľ divadla Michal Ditte. S podporou Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja a Programu LEADER zrekonštruovali verejné priestory divadla v celkovej sume 6.430 eur.

“Pred pár dňami sme uzavreli rezidenčný program pre rok 2018. Do uzávierky prišlo 42 prihlášok od umelcov zo Slovenska aj zo zahraničia v 3 rezidenčných programoch. Kurátorská rada vybrala 12 projektov, ktoré budú v roku 2018 pracovať v priestoroch kultúrneho centra na slovenskom vidieku,” doplnil Michal Ditte. Spomínaná rada pracovala v zložení: Stanislava Vlčeková – tanečníčka a choreografka, Martin Piaček – výtvarník, Michal Ditte – dramaturg, Iveta Ditte Jurčová – režisérka.

Od októbra pracuje tvorivý tím Divadla Pôtoň na koprodukčnom projekte so Štúdiom 12.  Predlohou k inscenácii je reportáž Martina Pollacka Americký cisár. “Ide o tému masového sťahovania obyvateľov z Halíče – bývalej korunnej republiky Rakúsko-Uhorskej monarchie,” priblížil autor dramatizácie Michal Ditte, ktorý sa pri práci s textom zameriava na motívy pamäte a morálky. Martin Pollack je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Z poľštiny preložil celé dielo zakladateľa poľskej reportážnej školy Ryszarda Kapuścińskeho. Je autorom historicko-reportážnych kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy. Premiéra inscenácie v réžii Ivety Ditte Jurčovej je naplánovaná na máj 2018.

Vybrané projekty:

Program Akcelerátor – Viktor Černický, Jazmína Piktorová, Tomáš Janypka: Effortlessness / Boris Sirka: Powers of Ten / Michaela Bednárová: Dedina / Peter Cvik: Zakázané povrchy,

Program Inkubátor – Viktor Fuček: Vizualizácia architektúry vnútorných vzťahov / Jaro Viňarský: The Touch of The Open / Martin Kollár: Partia / Katarína Marková, Franziska Schneeberger, Pooyesh Frozandeh, Milo Juráni: Ascend – Descend / Erika Miklóšová: Work in plen air / ARTTODAY (Ján Viazanička): Dovolenkové motívy (Premeny Slovenska),

Zahraničné rezidencie – Svetlana Karimova – Josef Ka (Rusko) / Peter Gaffney & Zuzana Smolová (USA, Česká republika).

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zuzana Golianová
PR manažérka

Podobné príspevky
Čítať viac...

Psota v Prahe

3. júna 2013 sa uskutoční 10. repríza inscenácie Psota práve na festivale Slovenské divadlo v Praze, ktorý organizuje už po trinásty krát Divadlo bez Zábradlí.
Čítať viac...

Open Call: YOUth emPOWERed

Divadlo Pôtoň je partnerom projektu mládežníckej výmeny YOUth emPOWERed, ktorá sa koná v gréckom Aigio v termíne 19.08.2021 – 26.08.2021. Organizátorom projektu je organizácia Creative Youthland.
Čítať viac...

Pecha Kucha Night po prvý raz v Divadle Pôtoň

Divadlo Pôtoň organizuje po prvý raz Pecha Kucha Night, čím otvára novú líniu v dramaturgii svojich aktivít. Chce vytvoriť platformu pre výmenu skúseností, nadväzovania partnerstiev a zdieľanie informácií, v ktorej by sa prelínalo regionálne z Tekova a Hontu s celoslovensky osvedčeným, inštitucionálne s nezávislým, etablované so začínajúcim.
Čítať viac...

Psota na Slovensku

Divadlo Pôtoň finalizuje dvojdňovým programom projekt Psota na Slovensku, ktorý je zameraný na rozvíjanie občianskej identity študentov stredných a vysokých škôl. Projekt má prispeť k väčšej citlivosti vo vnímaní chudoby, k zvyšovaniu solidarity voči marginalizovaným skupinám a v neposlednom rade aj k formovaniu zodpovedných, citlivých a kreatívnych osobností mladých ľudí. Všetky aktivity projektu sa uskutočnia 7. a 8. novembra 2013 v Divadle Pôtoň – Centre umenia a kreativity, Bátovce.
Čítať viac...

Motorové píly v rukách umelcov

20. mája sa v Bátovciach v Divadle Pôtoň strhne napínavý boj. Za sprievodu benzínu a hukotu motorových píl nám dvaja umelci dokážu, že výtvarné umenie môže byť aj akčné.
Čítať viac...

Swing Heil! pred živým publikom

Divadlo Pôtoň v spolupráci s Horáckým divadlom Jihlava pripravuje reprízy koprodukčného divadelného projektu Swing Heil!, ktoré sa uskutočnia 29. a 30. mája 2021 v Bátovciach.