Ocenenie Dosky 2018 za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny 2017/2018 získala hra Americký cisár podľa knihy Martina Pollacka v podaní Štúdia 12 Bratislava a Divadla Pôtoň Bátovce v réžii Ivety Ditte Jurčovej. Scénická kompozícia spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia.

Dosky za najlepšia réžiu sezóny si prevzala Júlia Rázusová za réžiu inscenácie hry Joëla Pommerata Znovuzjednotenie Kóreí, Štátne divadlo Košice. Jej režijný rukopis prináša osobitý prístup s prvkami fyzického a experimentálneho divadla.

Cenu za najlepší ženský herecký výkon získala Barbora Andrešičová za postavu herečky Emmy v inscenácii hry Duncana Macmillana Ľudia, miesta a veci, Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Emma sa ocitne v liečebni drogovo závislých v hre najvýraznejšieho súčasného britského dramatika.

Ocenenie za najlepší mužský herecký výkon sezóny si odniesol Martin Huba za postavu Matthiasa Clausena v inscenácii hry Gerharta Hauptmanna Pred západom slnka, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava. Dlhoročný člen Činohry SND si cenu prevzal za postavu starnúceho muža, ktorý sa zamiluje do oveľa mladšej ženy v hre nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.

V priebehu slávnostného ceremoniálu 23. ročníka prestížnych divadelných ocenení, ktorý sa uskutočnil v historickej budove SND, boli v nedeľu večer ocenení za najlepšiu scénickú hudbu Katarzia a Pjoni za hudbu v inscenácii Sofoklovej hry Antigona, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.

Dosky za najlepší kostým sezóny získala Marija Havranová za kostýmy v inscenácii Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava. Cenu za najlepšiu scénografiu sezóny si odniesol Juraj Kuchárek za scénu v inscenácii Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.

Za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla bola ocenená Monika Potokárová za spevácky výkon v inscenácii Kabaret normalizácia alebo Modlitba pre Martu, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.

Za mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla si ocenenie prevzal Adrian Szelle za tanečný výkon v postave Alexeja v inscenácii baletu Borisa Eifmana Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci, Balet Slovenského národného divadla Bratislava.

V oblasti operného divadla patrí cena za mimoriadny počin Jolane Fogašovej za spevácky výkon v postave Florie Toscy v opere Giacoma Pucciniho Tosca, Opera Slovenského národného divadla Bratislava.

V celoslovenskom hlasovaní divákov sa divadlom sezóny 2018 stalo Divadlo Kontra Spišská Nová Ves.

Cenu Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla si prevzal divadelný historik, pedagóg a publicista Vladimír Štefko, jeden z najvýraznejších predstaviteľov divadelnej kritiky, ktorá formovala slovenské profesionálne, ale aj ochotnícke divadlo od 60. rokov až po dnešok.

Víťazov 23. ročníka Divadelných ocenení sezóny Dosky 2018 určilo celkovo 42 kritikov, teoretikov a publicistov. Autormi ankety Dosky sú Silvia Hroncová, René Parák a Zuzana Uličianska. Vyhlasuje ju Asociácia súčasného divadla v spolupráci so Slovenským centrom AICT – Medzinárodnou asociáciou divadelných kritikov. Udeľovanou cenou je doska s postriebreným štítkom. Autorom návrhu samotnej ceny je Aleš Votava.

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podobné príspevky
Čítať viac...

Lichtenštajnsko a Island nie sú ďaleko

Koncom mesiaca november sa umelecká šéfka Divadla Pôtoň Iveta Ditte Jurčová spoločne s manažérkou Monikou Škojcovou zúčastnili pracovnej cesty v Lichtenštajnsku, ktorej cieľom bolo prerokovať potenciálnu spoluprácu s organizáciou Kultur-Traverse.
Čítať viac...

Premiéra: Terra Apathy

Divadlo Pôtoň pripravuje premiéru a online reprízy inscenácie Terra Apathy. Nový projekt čerpá z príbehu obce Horné Opatovce, ktorá po výstavbe hlinikárne v Žiari nad Hronom čelila ekologickej katastrofe a v roku 1969 bola uznesením vlády Československej socialistickej republiky zlikvidovaná a vymazaná z mapy.
Čítať viac...

Výzva: Chceme slovenskú literatúru

Divadlo Pôtoň prijalo žiadosti o poskytnutie relácií zo strany viacerých obcí na Slovensku a preto sa tvorivý tím rozhodol celý projekt posunúť ďalej a šíriť relácie v roku 2016 aj v obciach mimo levického okresu. Ak sa chcete do propagácie slovenskej literatúry zapojiť aj vy a máte o relácie záujem, tak je to úplne jednoduché.
Čítať viac...

Workshop “Telo rozpráva”

Pohybový workshop s Jarom Viňarským sa uskutoční 16. - 18. mája 2014 v Divadle Pôtoň, Bátovce. Rozhýbte sa s nami a prihláste sa na pripravovaný workshop "Telo rozpráva".
Čítať viac...

Divadlo Pôtoň spolu so Slovenskou akadémiou vied skúma publikum

Divadlo Pôtoň v závere roka rozširuje svoj záber záujmu a aktivít smerom ku koprodukčným projektom s presahom do verejného života. V spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) sa zameriava na výskum publika, s Nadáciou Milana Šimečku robí Jesennú školu Umením proti radikalizácii; v novembri uvádza aj koprodukčný projekt s Kompániou Szinház Woman´s fate today a hosťujúce predstavenie Elledanse Mama ma má. Na Noc divadiel naplánovali Pecha Kuchu a Debris company.
Čítať viac...

V Bátovciach povedia “NIE” neofašizmu

Začiatok roku 2015 predstavuje pre Divadlo Pôtoň a partnerskú organizáciu Animus Apertus odštartovanie celoročného projektu s názvom Psota na Slovensku, ktorého zámerom je prispieť k znižovaniu diskriminačného a rasistického správania sa stredoškolskej mládeže. Už 28. a 29. januára prídu študenti spolu s pedagógmi prežiť atraktívny program Psoty na Slovensku. Ďalšie dve školy absolvujú celodenné podujatie hneď 3. a 5. februára.