Divadlo Pôtoň premiéruje v piatok 7. októbra 2016 multižánrový projekt „Miracles“. Na projekte kooperujú aj zoskupenia Debris Company, Med & Prach a Sláva Daubnerová.

Prvou premiérou sezóny v Divadle Pôtoň je projekt, ktorý spojil štyri nezávislé divadelné skupiny a približne dvadsiatku umelcov. Produkcia sa uskutočňuje v špecifických exteriérových a interiérových priestoroch bývalého kráľovského mesta Bátovce a diváci budú počas nej putovať viac než 3 kilometre.

“Bude to nočné putovanie za zázrakmi a súčasným umením. Každý tím si vybral a obsadil jeden priestor, v ktorom realizuje svoju časť produkcie. Návštevníci premiéry sa stretnú s množstvom výtvarných a zvukových inštalácií, súčasným tancom, pohybovým divadlom, performanciami, ale aj s operou a netradičnými projekciami.“, ozrejmuje skladbu projektu dramaturg Michal Ditte.

Výnimočnosť projektu nespočíva len v umiestnení produkcií do verejného priestoru, zaujímavá je najmä spolupráca viacerých subjektov z prostredia slovenskej nezávislej scény na jednom diele. Medzi autormi projektu sú režisérka Iveta Ditte Jurčová, hudobníci Jozef Vlk a Andrej Kalinka, choreografka Stanislava Vlčeková, výtvarníci Juraj Poliak a Stanislav Piatrik, performerka a režisérka Sláva Daubnerová. Medzi účinkujúcimi umelcami nájdeme čelistu Romana Havrana, opernú speváčka Eriku Szabóovú, tanečníčku Zuzanu Sehnalová a hercov Maju Danadová, Filipa Hajduka, Miriam Kalinkovú. Tím je doplnený o množstvo účinkujúcich z radov dobrovoľníkov, pričom divadelníci využili aj obyvateľov Bátoviec.

„Všetky produkcie projektu spája téma zázraku. Spoločnosť dospela, podľa nás, veľmi blízko k štádiu apokalypsy. Zrejme nemá zmysel na tomto mieste vyratúvať všetky dôvody nášho presvedčenia. Najzásadnejšie sú pre nás: strata empatie, ľudskosti, kríza viery, búranie starého bez vízie nového sveta. Zdá sa, akoby tu nezostal kameň na kameni a jediné, čo nám zostáva je spoliehať sa na svoju intuíciu a poznanie. Môžeme ešte dúfať v zázrak. Možno to nie je až tak málo: veriť v zázrak.“, povedala o tematickom zameraní projektu umelecká šéfka divadla Iveta Ditte Jurčová.

Premiéra začína na parkovisku priehrady Lipovina a diváci budú postupne putovať cez základnú školu, evanjelický kostol, poľom pri katolíckom a židovskom cintoríne až ku katolíckemu kostolu, kde má projekt pomyselnú bodku. Pre návštevníkov premiéry je v priestoroch Divadla Pôtoň pripravený koncert Balady, ktorý sa v Bátovciach uskutočňuje v rámci turné Balady Tour.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podobné príspevky
Čítať viac...

Manual 2015 – workshop šitia pre začiatočníkov

Máte dosť uniformity? Chcete si vedieť vyrobiť vlastný originálny a nápaditý odev? Ponúkame vám intenzívny workshop šitia pre začiatočníkov. Naučíte sa ako si pripraviť strih, nacvičíte si šitie rôznych stehov, naučíte sa rozpoznávať základné druhy textílií. Odídete od nás s vlastnoručne ušitým prestieraním, návliečkou na vankúš a sukňou! Workshop sa uskutoční 10. - 12. apríla 2015 v Divadle Pôtoň, Bátovce.
Čítať viac...

Psota v Prahe

3. júna 2013 sa uskutoční 10. repríza inscenácie Psota práve na festivale Slovenské divadlo v Praze, ktorý organizuje už po trinásty krát Divadlo bez Zábradlí.
Čítať viac...

Workshop sieťotlače v Divadle Pôtoň

Vydali sme sa do boja s neoriginalitou, tuctovosťou a v niektorých prípadoch aj s infantilnosťou grafických motívov v odevnom priemysle. Máte chuť naučiť sa vyrábať si vlastnú potlač? Chcete si doma vyrábať vlastné vizuálne motívy na textil? Chcete ísť do toho s nami? Prihláste sa na workshop sieťotlače, ktorý sa uskutoční 14. - 15. júna 2014 v Divadle Pôtoň, Bátovce.
Čítať viac...

Workshop manažmentu kultúry a produkcie

Chcete si vyskúšať, aké je to byť súčasťou projektového tímu v nezávislom kultúrnom centre na vidieku? Chcete si vyskúšať komunikáciu so sponzormi, s mediálnymi partnermi, umelcami a ostatnými členmi tímu? Máte záujem dozvedieť sa ako projekt v oblasti kultúry vzniká, čím treba začať, ako na ňom pracovať a ako na nič dôležité nezabudnúť? Prihláste sa do 15. januára 2017 na workshop Impulz 2017, ktorý sa uskutoční v termíne 27. - 29. januára 2017 v Divadle Pôtoň.
Čítať viac...

OPEN CALL 2018

OPEN CALL: RESIDENCY AT SLOVAK COUNTRYSIDE 2018
Čítať viac...

V Bátovciach povedia “NIE” neofašizmu

Začiatok roku 2015 predstavuje pre Divadlo Pôtoň a partnerskú organizáciu Animus Apertus odštartovanie celoročného projektu s názvom Psota na Slovensku, ktorého zámerom je prispieť k znižovaniu diskriminačného a rasistického správania sa stredoškolskej mládeže. Už 28. a 29. januára prídu študenti spolu s pedagógmi prežiť atraktívny program Psoty na Slovensku. Ďalšie dve školy absolvujú celodenné podujatie hneď 3. a 5. februára.