Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2015 sa uskutoční 24. – 29. septembra 2015. Podtitul aktuálneho ročníka festivalu je EMPATIA. Kurátormi slovenskej sekcie sú režisérka Iveta Ditte Jurčová a dramaturg Michal Ditte. 

“Prostredníctvom prezentovaných umeleckých diel, intervencií vo verejnom priestore, diskusií, ankiet a rôznych iných aktivít obrátime pozornosť návštevníkov festivalu, slovenskej verejnosti aj partnerov zo zahraničia k etickej otázke zodpovednosti človeka za osud iného človeka, za spôsob myslenia a úroveň morálky spoločnosti, za stav životného prostredia a vzťah k prírode. Náš pohľad bude väčšmi ako po iné roky smerovať k slabým, zraniteľným, osamelým, zaznávaným, neúspešným, utláčaným, vyhnaným… Alebo k tomu, čo je okolo nás slabé, zraniteľné, osamelé… Chceme ukázať cestu od vlastnej predstavivosti cez vcítenie sa do osudu iného k jeho poznaniu a pochopeniu. A za tým je už len odkaz: zdieľať a dávať” povedala o téme festivalu Darina Kárová.

V súčasnosti prebieha príprava festivalového programu, ktorej súčasťou je proces selekcie zahraničných inscenácií a výber zo súčasného repertoáru divadiel na Slovensku. Kurátormi slovenskej časti hlavného programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2015 sú režisérka Iveta Ditte Jurčová a dramaturg a autor Michal Ditte, ktorí sú lídrami Divadla Pôtoň. Ich zadaním je na základe aktuálnej koncepcie festivalu a svojich umeleckých a ideových preferencií navrhnúť do programu festivalu 3-5 inscenácií zo súčasného repertoáru divadiel na Slovensku.

Podobné príspevky
Čítať viac...

September bude v Divadle Pôtoň silný

Miracles, Pecha Kucha Night, výstava Ilony Németh a Objav roka – september bude v Divadle Pôtoň silný. Čaká ho účasť na Divadelnej Nitre, tretie vydanie Pecha Kucha Night, vernisáž výstavy Ilony Németh a hosťujúce predstavenie Elledanse Mama ma má, ktoré získalo Dosky 2015 v kategórii Objav roka. Divadlo sa už pripravuje na rok 2018 a v smerovaní má jasno – chce sa viac venovať laboratóriu umeleckej tvorby.
Čítať viac...

Psota na Slovensku 2021

Na prelome novembra a decembra 2021 realizujeme posledné dve podujatia Psoty na Slovensku v tomto roku pre študentov nitrianskej univerzity. Psota na Slovensku je zážitkové vzdelávacie podujatie, ktoré Divadlo Pôtoň organizuje od roku 2013. Dodnes sa ho zúčastnilo už viac ako 1600 študentov a pedagógov stredných a vysokých škôl. Už od roku 2019 je nosnou témou podujatí migrácia. Súčasťou programu sú odborné prednášky, diskusie, živé knižnice, workshopy a koprodukčná inscenácia Americký cisár Divadla Pôtoň a Štúdia 12.
Čítať viac...

Open call na dobrovoľnícku stáž

Pozývame mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov na trojtýždňové dobrodružstvo pri prípravách a realizácii medzinárodného umeleckého festivalu Into the Miracles.
Čítať viac...

Palestínsky divadelník rozpráva o živote v utečeneckom tábore

Divadelnú inscenáciu, ktorá na základe osobných skúseností autora hovorí o živote v utečeneckom tábore, uvedie 26. a 27. novembra 2016 Divadlo Pôtoň v Bátovciach. Dafa Puppet Theatre odohrá predstavenie Smooth life (Ľahký život) v angličtine s českými titulkami. Zakladateľ divadla Husam Abed je palestínsky bábkoherec, hudobník a sociálny pracovník.
Čítať viac...

Manual 2015 – workshop šitia pre začiatočníkov

Máte dosť uniformity? Chcete si vedieť vyrobiť vlastný originálny a nápaditý odev? Ponúkame vám intenzívny workshop šitia pre začiatočníkov. Naučíte sa ako si pripraviť strih, nacvičíte si šitie rôznych stehov, naučíte sa rozpoznávať základné druhy textílií. Odídete od nás s vlastnoručne ušitým prestieraním, návliečkou na vankúš a sukňou! Workshop sa uskutoční 10. - 12. apríla 2015 v Divadle Pôtoň, Bátovce.