Najnovší autorský projekt Divadla Pôtoň, do ktorého si prizvali aj spriaznených divadelníkov z Debris company, zoskupenia Med &Prach a Slávu Daubnerovú, je závislý na počasí. Návštevníci prechádzajú trojkilometrovú púť netradičnými priestormi bývalého kráľovského mesta Bátovce. Čo zastávka, to jedno divadlo/performancia na tému zázrak. Miracles mali pred pár dňami neoficiálnu predpremiéru, tá vyšla. Na nedeľu 7. mája 2017 je naplánovaná premiéra. Zimu zvládneme, v daždi by sa však hrať nedalo, hovoria tvorcovia.

„Sme neustále na stránkach SHMÚ, na nórskych družiciach a úpenlivo striehneme na to, aké bude v nedeľu počasie. Je to po prvýkrát, kedy si uvedomujeme, že je náš projekt závislý od toho, či bude pekne a teplo. Nielen kvôli účinkujúcim, ale ja kvôli divákom. Je to však vec, ktorú ako jedinú nedokážeme ovplyvniť,“ povedal riaditeľ Divadla Pôtoň Michal Ditte. Pôtončania, ktorých už od svojho vzniku akoby ľahké cesty a možnosti nelákali, sa však nevzdávajú. Veria, že do Bátoviec prídu tí, ktorých zaujíma, čo vzniká na scéne nezávislého slovenského divadla.

Prvou zastávakou je performancia súboru Debris company, druhé zastavenie bude s performerkou a režisérkou Slávou Daubnerovou, odohráva sa na troch miestach v areáli základnej školy, prepája ich motív cesty, čas a priestor s témou pominuteľnosti. Med & Prach vytvorili „gramatiku zázraku v dvoch častiach“, jej dve časti sa budú odohrávať v záhrade Divadla Pôtoň a v areáli katolíckeho kostola. Autormi štvrtého zastavenia je domáce Divadlo Pôtoň, ktorí sa zamýšľajú nad našou schopnosťou vidieť zázraky, našimi túžbami. Všetci spomínaní divadelníci, ktorých spája poetika, témy a uvažovanie, odpovedajú svojou tvorbou na rovnakú otázku – čo je pre mňa/nich zázrak?.

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zuzana Golianová

Podobné príspevky
Čítať viac...

Divadlo Pôtoň medzi Bátovcami a Bratislavou

Divadlo Pôtoň pripravuje v júni tri umelecké rezidenčné pobyty, šieste vydanie prezentačného formátu PechaKucha Night a dve kolektívne výstavy. V bratislavskom Štúdiu 12 sa uskutočnia reprízy koprodukčného projektu Americký cisár.
Čítať viac...

Trojkilometrová púť za zázrakmi

Každé jedno dielo pracuje s rôznymi formálnymi a výrazovými prostriedkami. Diváci, ktorí budú putovať viac než tri kilometre za súčasným umením, po rôznych lokalitách bývalého kráľovského mesta, sa stretnú s prvkami súčasného tanca, fyzického divadla, vážnej hudby, opery, videoartu, ale aj so zvukovými a výtvarnými inštaláciami.
Čítať viac...

Workshop manažmentu kultúry a produkcie

Chcete si vyskúšať, aké je to byť súčasťou projektového tímu v nezávislom kultúrnom centre na vidieku? Chcete si vyskúšať komunikáciu so sponzormi, s mediálnymi partnermi, umelcami a ostatnými členmi tímu? Máte záujem dozvedieť sa ako projekt v oblasti kultúry vzniká, čím treba začať, ako na ňom pracovať a ako na nič dôležité nezabudnúť? Prihláste sa do 15. januára 2017 na workshop Impulz 2017, ktorý sa uskutoční v termíne 27. - 29. januára 2017 v Divadle Pôtoň.
Čítať viac...

Open call for young performers for a 2-day workshop

We are looking for participants for a new theatre media project. In this short workshop we will make short video sequences on the topic described below. An ideal participant/actor/actress/performer for this project is an open-minded artist, who is capable of co-working with new people, happy to improvise and enjoy a full day's work.
Čítať viac...

In memoriam: Human

V septembri a októbri 2020 Divadlo Pôtoň organizovalo medzinárodné online vzdelávanie pre mladých umelcov. Projektu s názvom In Memoriam: Human sa celkovo zúčastnilo 31 umelcov vo veku 18 až 30 rokov, pochádzajúcich zo Slovenska, Jordánska, Francúzska a Palestíny.
Čítať viac...

Umelci sa budú venovať miestnym komunitám

Divadlo Pôtoň prináša súčasné umenie tam, kde by ho očakával málokto – na slovenský vidiek, do kultúrnej a ekonomickej periférie. Ročne zrealizuje približne 150 podujatí v oblasti divadla, filmu, hudby a vizuálneho umenia. V roku 2016 bude hostiť viac než 70 umelcov zo Slovenska, Maďarska, Francúzska a Českej republiky, ktorí budú pracovať na svojich dielach v rámci rezidenčných pobytov.